Trenowali strajk

strajk
strajk

Stowarzyszenie Nasze Rio, z okazji 25 rocznicy wydarzeń 1989', przeprowadziło z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi niecodzienne warsztaty edukacyjno-historyczne. Młodzież grała w gry planszowe IPN: STRAJK i Kolejkę oraz PRL.

Gra  Kolejka opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożoną z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu   sklepach są puste…

Akcja gry Strajk toczy się w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, w czasie strajku solidarnościowego i negocjacji 21 postulatów z delegacją rządu PRL. Strajk zakończył się podpisaniem Porozumień Sierpniowych i powstaniem NSZZ „Solidarność”. Gra powstała w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej, towarzyszącej premierze filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa”.

Gry pozwoliły  przyswoić wiedzę historyczną przy okazji dobrej zabawy. Utożsamienie się z bohaterami wydarzeń mających miejsce w grze pozwoliło lepiej zrozumieć  dylematy, jakie stały przed ludźmi w przeszłości. Fakty z podręcznika stały się przez to mniej abstrakcyjne.

W warszatach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas drugich i pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi. Zajęcia były prowadzone przez młodzieżowe działaczki Naszego Rio - Olgę Tylutki, Pamelę Śliwińską i Martę Grodzki.

Więcej zdjęć

Barbara Zwierzyńska-Doskocz

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.