Relacja ze spotkania na temat służby zdrowia

Starostwo Powiatowe Złotoryja Fot. Archiwum własne
Starostwo Powiatowe Złotoryja

W piątek (8 sierpnia 2014 r.) odbyło się spotkanie "Wspólna dla JST i KGHM Polska Miedź S.A. Strategia Ochrony Zdrowia w Zagłębiu Miedziowym" organizowane przez Dolnośląską Fundację Rozwoju Regionalnego. Współgospodarzem spotkania było Starostwo Powiatowe w Złotoryi.

Na początku prof. Jan Waszkiewicz, wiceprezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, nawiązał do współpracy KGHM Polska Miedź S.A. z samorządami, która odbywa się na wielu płaszczyznach. Wymienił między innymi opracowanie programu InterRegio Rail, współpracę w sferze edukacji oraz kwestie związane z ochroną zdrowia. Były marszałek Wójewództwa Dolnośląskiego wspomniał także o polityce społecznej odpowiedzialności biznesu KGHM w myśl, której miedziowy potentant włącza się w mecenat różnych działań na terenie Dolnego Śląska.

Następnie dr Robert Foks przedstawił wnioski z zadań podejmowanych przez DFRR celem stworzenia Strategii Ochrony Zdrowia w Zagłębiu Miedziowym. Przedstawiono m.in. cele współpracy z KGHM, działania podjęte przez DFRR oraz wymieniono podmioty uczestniczące w działaniach organizacji. Wśród nich są takie podmioty jak: Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie, Powiatowe Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze, Jaworskie Centrum Medyczne w Jaworze, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, Szpital im. A. Wolańczyka w Złotoryi, Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu oraz Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim. Jednym z działań było przeprowadzenie ankiety. Jej uczestnicy wskazali, że podstawą działań jest zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia. Ze strony prelegenta pojawiło się pytanie "czy rzeczywiście zwiększenie nakładów jest jedynym sposobem?". Wskazano także na ważny element komplementarności usług medycznych. Następnie Robert Foks przedstawił wnioski uczestników konferencji w Brunowie (luty 2014). Wśród nich znalazły się między innymi:

- Koncentracja na POZ jako szansa na zwiększenie efektywności,
- Potrzeba inwestycji w najwyższej jakości sprzęt,
- Kompromisowe i logiczne podzielenie się usługami miedzy podmiotami leczniczymi - podwyższenie jakości usług medycznych w regionie,
- Współuczestnictwo związków wyznaniowych w celu przekazu informacji,
- Łatwy i szybki dostęp do specjalistów oraz rozwiazanie problemu kolejek,
- Programy z zakresu profilaktyki wpływają na podniesienie poziomu zdrowotnosci mieszkańcow Zagłębia Miedziowego.

Po prezentacji wniosków uczestników konferencji w Brunowie pojawiły się wnioski ekspertów DFRR, które związane były z potrzebą integracji. Według ekspertów jej brak to główna bariera dla uregulowania i zoptymalizowania funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na terenie Zagłębia Miedziowego. Integracja miałaby szansę stworzyć nową jakość w relacjach z NFZ. Ubolewano także nad brakiem, na konferencji w Brunowie, przedstawicieli samorządów Zagłębia Miedziowego, co mogło świadczyć o niskim priorytecie problemów ochrony zdrowia w działalności lokalnych polityków i prowadzić do dezintegracji. Zmiana tego stanu rzeczy jest wyzwaniem.

Następnie o funkcjonowaniu Miedziowego Centrum Zdrowia opowiedział prezes firmy Edward Schmidt. MCZ wprowadził system abonamentów medycznych, który umożliwia dostęp do usług leczniczych poza systemem NFZ. Tym samym mieszkańcy Zagłębia Miedziowego będący abonentami spółki nie korzystając z funduszy NFZ robią miejsce innym pacjentom. MCZ współpracuje także ze szpitalami, co umożliwia przepływ pacjentów oraz prowadzenie wspólnych projektów m.in. w zakresie informatyzacji, w tym dostępu do bazy wiedzy. Nieodłącznym elementem współpracy jest także wsparcie szpitali przez KGHM w zakupach specjalistycznego sprzętu. MCZ ułatwia dostęp do programów profilaktyki (poza systemem NFZ), które są ogólnie otwarte i może z nich skorzystać każdy zainteresowany. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzony jest monitoring stanu zdrowia mieszkańców LGOM ze względu na oddziaływanie przemysłu. Warto także wspomnieć, że utworzona została w Głogowie poradnia, w której każdy kto czuje, że przemysł Zagłębia Miedziowego ma negatywne oddziaływanie na jego zdrowie może się zgłosić. MCZ to także organizator cyklicznych konferencji dla lekarzy i pielęgniarek. Prezes firmy wspomniał, że jakość i dbałość o pacjenta jest czymś co od początku istnienia miało wyróżniać tę spółkę-córkę KGHM. Aktualnie jednym z ważnych celów jest utworzenie mapy potrzeb zdrowotnych.

Kolejnym punktem programu była "Sprzedaż udziałów w spółce prowadzącej działalność leczniczą na przykładzie Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie", którą to kwestię omówił Paweł Kleszcz pełniący w lubińskim starostwie funkcję Dyrektora Departamentu Organizacji i Kadr. Opowiedział między innymi o tym, że część uchwały lubińskich radnych powiatowych, która dotyczyła określenia oddziałów, które powinny zostać po prywatyzacji, rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego, została wykreślona ze względu na przekroczenie kompetencji przez organ stanowiący. Określenie warunków było jednak w kompetencjach organu wykonawcznego (zarządu powiatu), który do listy dołączył jeszcze kilka oddziałów. Wymagania władz lubińskiego powiatu co do prywatyzacji szpitala dotyczyły utrzymania zatrudnienia przez co najmniej rok, udokumentowania doświadczeń podmiotu do prowadzenia placówek lecznicych, a także powołania Rady Nadzorczej, w której przez 7 lat znajdowałby się przedstawiciel Starostwa. Ten ostatni postulat związany był z tym, że podmiot zakupujący szpital miał się zobowiązać do przeprowadzenia określonych inwestycji. Posiadający blisko 50-milionowy kontrakt z NFZ szpital został zakupiony przez spółkę EMC za blisko 30 mln zł. Przedsiębiorstwo zobowiązowało się do prowadzenia dotychczasowej działalności leczniczej w danym zakresie oddziałów przez co najmniej 25 lat. W zakresie inwestycji umowa zobowiązuje do uruchomienia i prowadzenia SOR (do 31.12.2020), a w zakresie pakietów socjalnych do utrzymania zatrudnienia przez 15 m-c. Firma zobowiązana jest także do uruchomienia nowych komórek medycznych. Warto tutaj dodać, że inwestor pojawia się na sesjach Rady Powiatu Lubińskiego.

Następnie wicestarosta powiatu złotoryjskiego Wanda Grabos poruszyła temat "Planowane przekształcenie Szpitala im. Wolańczyka w Złotoryi". Na wstępie przedstawiony został obiekt złotoryjskiego szpitala wraz z przyległą działką. Pani wicestarosta wspomniała także o tym, że SP ZOZ może istnieć tylko jeżeli szpital nie przynosi straty lub stratę pokryje organ prowadzący. W przeciwnym przypadku szpital należy przekształcić. Przedstawione zostały także niepokojące trendy demograficzne, które przewidują, że do 2035 roku liczba mieszkańców powiatu złotoryjskiego spadnie do 38 tys. Wśród niepokojących czynników wymieniono przede wszystkim blisko 18,15 mln zł zadłużenie. Wskazane także zostało to, że wśród gmin powiatu odzew na apel dotyczący pomocy dla szpitala skierowały właściwie tylko miasto Złotoryja oraz gmina wiejska Złotoryja. Aktualnie władze powiatu złotoryjskiego przymierzają się do dzierżawy operatorskiej na 30 lat. W przetargu nie będą obowiązywały przepisy Prawo Zamówień Publicznych, ale ustawy o gospodarce nieruchomościami. Do 4 września wycenione zostaną ruchomości szpitala, a po 8 września ogłoszony zostanie przetarg. Rozstrzygnięcie przewiduje się na okres po 8 listopada.

Kolejnym z prelegentów był ekspert Instytutu Sobieskiego dr Tomasz Styś. Tematem jego prezentacji była "Ochrona zdrowia w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020". Według jego słów pieniądze unijne będą pieniędzmi trudnymi i nie będzie ich dużo, a także nie będą kierowane bezpośrednio do instytucji służby zdrowia. W uzyskiwaniu środków z RPO zauważalna będzie rywalizacja między mocniejszymi szpitalami wojewódzkimi, a słabszymi szpitalami powiatowymi. W kontrakcie terytorialnym przewiduje się środki między innymi na e-zdrowie oraz SOR-y. Szczegółowo z prezentacją Tomasza Stysia, w której przedstawia możliwe obszary pozyskiwania środków, można zapoznać się tutaj.

Na końcu spotkania odbyła się godzinna dyskusja uczestników. Zwrócono w niej między innymi uwagę na to, że istnieje potrzeba, aby szpitale współpracowały ze sobą, a nie wchodziły sobie w drogę. Pojawiło się spostrzeżenie, że odległość 15-20 km do najbliższego szpitala w gronie uczestników nie jest problemem, ale w gronie sąsiadów mówców często jest. Zwrócono także uwagę na to, że szpitale wojewódzkie są mocniejsze lobbingowo. Ze strony prof. Waszkiewicza pojawiły się serdeczne słowa za mecenat działań względem prezesa KGHM Herberta Wirtha, któremu życzył długiego życia. Na koniec chęc współpracy ze strony władz powiatu złotoryjskiego została podtrzymana. - Jestem pod wrażeniem tego co Miedziowe Centrum Zdrowia robi i serdecznie, szczerze im kibicuje, ale tak samorządowo zazdroszczę wspaniałego mecenesa, który ma środki finansowe, którymi możecie dysponować, ale one dobrze służą wszystkim mieszkańcom, więc ta zazdrość idzie w dobrym kierunku. - powiedział na zakończenie Ryszard Raszkiewicz. - Powiat Złotoryjski od dzisiaj w następnych spotkaniach bardzo chętnie będzie uczestniczył jako przedstawiciel samorządu powiatu złotoryjskiego we wszystkich spotkaniach, które będziecie organizować jako DFRR na temat służby zdrowia. Będziemy się dzielić swoimi sukcesami i porażkami. - zapewnił wszystkich starosta złotoryjski.

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.