Parkingi dla niepełnosprawnych w Złotoryi

automat parkingowy Fot. Archiwum własne
automat parkingowy

W płatnej strefie parkowania, w centrum Złotoryi jest 151 miejsc parkingowych, w tym 18 przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Czy 18 miejsc dla niepełnosprawnych zabezpiecza ich potrzeby?

Sygnałem, że sprawa nie jest dokładnie rozpoznana przez Urząd Miejski jest korespondencja, która przed świętami ukazała się w zakładce "Zadaj pytanie Burmistrzowi" na stronie miejskiej.  Pojawiły się tam pytania mieszkańców dotyczących opłat za parkowanie dla osób niepełnosprawnych.

W pytaniu zadanym 3 kwietnia czytamy między innymi:  Osoba z kartą parkingową ma prawo bezpłatnie zaparkować na tzw kopercie- i tu wszystko jest zrozumiałe!! Co powinna zrobić osoba niepełnosprawna w przypadku kiedy ˝koperty˝ są zajęte już przez inne pojazdy. W uchwale Rady Miasta Złotoryja nie ma żadnych wytycznych.  

Burmistrz 12  kwietnia odpowiada: Obecnie osoba niepełnosprawna posiadająca kartę parkingową nie musi ponosić opłaty za postój w Płatnej Strefie Parkowania tylko i wyłącznie w chwili, gdy zaparkuje na specjalnie oznaczonym miejscu. Takich miejsc w Płatnej Strefie Parkowania jest 18 na ogólną liczbę miejsc 151. Przepisy w tej materii są jednoznaczne - karta parkingowa nie zwalnia z obowiązku opłacenia postoju w Strefie Płatnego Parkowania.

Aktualnie sprawdzamy, czy rzeczywiście występują sytuacje, gdy brakuje oznaczonych miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym i ewentualnie jaka to jest skala. Jeżeli się to potwierdzi, zwiększymy ich liczbę, ewentualnie zastanowimy się nad innym rozwiązaniem.


Mieszkaniec nie poczuł się usatysfakcjonowany odpowiedzią i dalej pyta:
Pytam ponownie Prosiłem o podanie wykładni przepisu uchwały Rady Miasta lub ustawy ogólnopolskiej który mówi o zapłatę za parking dla osoby niepełnosprawnej posiadającej Kartę Parkingową!!
Przez ok. 2 lata, straż miejska zajmowała stanowisko w tej sprawie w sposób następujący - jeżeli miejsce dla niepełnosprawnych jest zajęte, kierujący takim pojazdem powinien zaparkować w najbliżej położonym miejscu od miejsca oznaczonego kopertą, bez wykupywania biletu. W chwili obecnej, straż miejska zmieniła zdanie i chętnie chce wystawiać mandaty - w rozmowie nie potrafiąc powiedzieć na jaką konkretnie uchwałę się powołuje.

Problem notorycznie zgłaszany jest do straży miejskiej - przynajmniej jeśli chodzi o parking za ZOKiem. Wobec tego, kto konkretnie i co chce jeszcze zgłaszać ? W chwili obecnej są na tym parkingu 2 koperty, a samych mieszkańców z taką kartą jest czworo ! Nie mówiąc już o osobach nie mieszkających w pobliżu tego parkingu.Odpowiedź straży miejskiej na pytanie gdzie mieszkańcy ulicy Basztowej powinny parkować jest jedna - "to nie nasza sprawa, nas to nie interesuje˝

W jaki sposób zatem miasto jak również Pan jako Burmistrz chcecie pomóc osobom niepełnosprawnym? Bo nie ma tutaj mowy o tym, aby osoba niepełnosprawna ( z karą parkingową, co świadczy o jej znacznie pogorszonej ruchomości) mogła zaparkować auto dalej, na strefie WOLNEGO parkowania i "przespacerować" się do domu.Proszę o rzetelną odpowiedź, ponieważ poprzednia odp. nic do zrozumienia sprawy nie wniosła.


W wielki piątek burmistrz udzielił bardzo obszernej odpowiedzi cytując art. 8 ustawy o ruchu drogowym dotyczący uprawnień osób niepełnosprawnych oraz ustawę o drogach publicznych. Z przytoczonych przez burmistrza przepisów wynika, że osoby niepełnosprawne za darmo mogą parkować wyłącznie na kopertach.

Oprócz zacytowania przepisów burmistrz pisze: Rozszerzenia uprawnień z tytułu posiadania karty parkingowej na terenie Płatnej Strefy Parkowania może dokonać jedynie Rada Miejska w drodze uchwały. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że przy dość ograniczonej liczbie miejsc parkingowych na terenie PSP, możemy doprowadzić do sytuacji, że na podstawie kart parkingowych samochody będą przez cały dzień parkować w strefie i będzie brakować miejsc dla przyjeżdżających do centrum, w tym osób niepełnosprawnych.

Sytuacja jest w tej chwili dokładnie analizowana. Być może wyjściem z tej sytuacji będzie zwiększenie liczby miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

Jednocześnie pragnę jednoznacznie stwierdzić, że Straż Miejska nigdy nie miała uprawnień do wydawania opisanego przez Pana oświadczenia.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.