Nowe przepisy ZUS już od 2018 roku?

ZUS
ZUS

Mimo negatywnej opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wykluczam, że mały ZUS dla małych firm może wejść w życie od przyszłego roku - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. ZUS jednak podkreśla, że cały projekt może być przyjęty dopiero rok później, ale po korektach.

Przypomnijmy, że propozycja zmniejszenia składek emerytalno-rentowych dla firm to pomysł posła PiS Adama Abramowicza. Jego ideę w projekt przekuł resort rozwoju Mateusza Morawieckiego, przedstawiając założenia w marcu tego roku. Wówczas zaproponowano, aby składki ZUS rosłyby wraz ze wzrostem przychodów przedsiębiorców. Firmy osiągające do 200 zł miesięcznie, płaciłby do ZUS (bez składki chorobowej - ta pozostanie bez zmian na poziomie ok. 300 zł) jedynie 32 zł, w przedziale 200-400 zł – 64 zł, w przedziale 400-600 zł – 96 zł, itd. Każde dodatkowe 200 zł przychodu to składka większa o 32 zł. Taką propozycję skrytykował jednak ZUS.

Minister Kowalczyk wyjaśnił, że w "formie przychodowej" projekt "raczej upadł". "Jeśli natomiast chodzi o samą ideę, żeby obniżyć składki dla firm najmniejszych, to nie upadł" - podkreślił w rozmowie z PAP. Minister nie wykluczył, że nowe przepisy mogą wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.


Źródło: wnp.pl

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.