Lubińska porodówka z drugim stopniem referencyjności

Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie
Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie

Odziały  Położniczo-Ginekologiczny oraz  Neonatologiczny Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie otrzymały zgodę Dyrektora NFZ na funkcjonowanie na II poziomie referencyjności. Oznacza to podwyższenie poziomu świadczonych usług, w szczególności prowadzenie ciąży zagrożonej, zapewnienie dostępu do badań prenatalnych oraz zapewnienie intensywnego nadzoru nad noworodkiem wymagającym takiej opieki. 

Przyznanie drugiego stopnia referencyjności oznacza podwyższenie jakości  opieki porodowej dla mieszkanek Polkowic, Chocianowa, Legnicy ,Rawicza, Głogowa, Wińska, Brzegu Dolnego, Wołowa, Góry, Jawora, Złotoryi i Chojnowa – a więc znacznej części Dolnego Śląska.

Przyznanie drugiego stopnia referencyjności to m. in. efekt programu modernizacji szpitala, który rozpoczął się w ubiegłym roku. W należącym do grupy EMC Szpitale Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie we wrześniu ub. roku otwarto m.in. nowy blok porodowy, wybudowany w zmodernizowanej części szpitala. Po remoncie lubińskie pacjentki otrzymały do dyspozycji europejski standard, nowoczesny sprzęt medyczny, wyspecjalizowany personel, przyjazną atmosferę oraz komfortowe warunki.

Do dyspozycji pacjentek jest nowoczesny sprzęt oraz zespół lekarzy położników i wykwalifikowanych położnych. Zapewniamy poród naturalny, jednak warto wspomnieć, że blok porodowy jest przygotowany do prowadzenia porodów w  znieczuleniu. Rodzice mogą również skorzystać ze szkoły rodzenia, która działa pod egidą naszej placówki. Zajęcia prowadzi tam położna oddziałowa naszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – informuje Małgorzata Bacia, dyrektor szpitala i  prezes spółki Regionalne Centrum Zdrowia.

Po uruchomieniu Bloku porodowego modernizacji poddano infrastrukturę Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, tworząc przestrzeń pod powstający OIOM noworodkowy, posiadający w swojej strukturze trzystanowiskową, w pełni wyposażoną w sprzęt i aparaturę salę dla noworodków obserwowanych oraz trzystanowiskową salę dla noworodków wentylowanych. Jednostka zakupiła odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną, dostosowała i przebudowała pomieszczenia tak, aby  udzielane świadczenia w pełni odpowiadały wymogom stawianym przez NFZ.

Jeszcze przed rewitalizacją do jednostki przyjeżdżały rodzić pacjentki z Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry a nawet z Wrocławia. Aktualnie blok o powierzchni 540 m2, który może przyjąć jednocześnie sześć pacjentek, dysponuje salą przygotowania do porodu, pokojem badań oraz trzema salami porodowymi (każda z łazienką). Przygotowano także w pełni wyposażoną w nową aparaturę medyczną salę cięć cesarskich oraz salę obserwacyjną po porodach zakończonych cesarskim cięciem. Zainstalowano również system monitorowania.

Porody są finansowane przez NFZ. Na bloku obowiązują wprowadzone  w dniu 1 stycznia 2019 r. przez Ministra Zdrowia nowe standardy opieki okołoporodowej.  Jednym z kluczowych jej elementów jest kompleksowa opieka nad mamą i dzieckiem od chwili poczęcia do czterech tygodni po porodzie. Rodząca ma m.in. prawo do pomocy psychologicznej, opieki fizjoterapeuty i porady laktacyjnej. W standardzie znajduje się również wykaz badań, konsultacji i plan porodu, który powinien zostać przedstawiony ciężarnej po wyborze placówki, w której planuje rodzić.

Informacja prasowa RCZ
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.