Kresowianie pożegnali Zenona Bernackiego

Biesiada Kresowa Fot. Archiwum własne
Biesiada Kresowa

Danuta Sosa i Aleksander Borys rozpoczęli V  Przegląd Kultury Kresowej od pożegnania Zenona Bernackiego, który był jednym z inicjatorów popularyzacji kultury Kresowian w powiecie złotoryjskim.   

W obliczu niedawnej śmierci Kasztelana Zenona Bernackiego, organizatorzy zastanawiali się nad odwołaniem imprezy, ale możliwość publicznego pożegnania tej barwnej postaci wzięła górę nad smutkiem.

Wyświetlono film, w którym pan Zenon opowiada o  zaletach Zamku Grodziec, a pani Danuta odczytała wspomnienia Kasztelana.

Złotoryjski Przegląd Kultury Kresowej skupia rodowitych Kresowian, ich potomków i sympatyków. Organizowany jest już po raz piąty. Pomysłodawczynią imprezy jest pani Danuta Sosa z Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej.


Głównym punktem programu był  wykład  prof. Stanisława Niciei, który opowiadał o miejscowościach na Kresach, wokół których skupiało się życie leczniczo-wypoczynkowe. W części artystycznej, licznie zgromadzeni mieszkańcy, mogli obejrzeć występ zespołów Fudżijamki z Proboszczowa oraz Sokolik z Karpnik, a także posłuchać Józefa Lachowskiego z Nowej Wsi Grodziskiej i Łukasza Dębickiego, ucznia z Pielgrzymki, który śpiewał piosenki lwowskie.  Nie zabrakło też potraw kuchni kresowej.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.