Kolej w Złotoryi?- Jestem za!

Kolej w Złotoryi Fot. Archiwum własne
Kolej w Złotoryi

Dzisiaj  w Urzędzie Miejskim w Złotoryi odbyło się spotkanie w sprawie reaktywacji linii kolejowej Legnica-Złotoryja-Lwówek Śl.-Jelenia Góra.

Władze samorządowe miasta Złotoryi od kilku lat starają się o reaktywowanie 82-kilometrowego połączenia kolejowego łączącego Legnicę z Jelenią Górą przez Złotoryję i Lwówek Śl. 

W marcu tego roku linia kolejowa biegnąca przez Złotoryję znalazła się na liście inwestycji kolejowych, które samorząd województwa dolnośląskiego zamierza poddać  rewitalizacji w ramach rządowego programu Kolej Plus. O spotkaniu rozmawialiśmy z radną Barbarą Zwierzyńską- Doskocz.

Cieszę się że nasza linia kolejowa zmieniła kategorię z bajki na realne do osiągnięcia przedsięwzięcie. Przejazd Złotoryja - Wrocław w czasie mniejszym niż godzina  30 minut jest atrakcyjny. W planach, o których usłyszałam zwraca uwagę koncepcja otoczenia Dworca Kolejowego w Złotoryi. Dworzec ma być zintegrowany z autobusami i busami, będzie dostępnych ponad 200 miejsc parkingowych, 50 miejsc na rowery, centrum handlowe i przedszkole - to świetna propozycja dla tych, którzy wyjeżdżają codziennie do pracy poza Złotoryją. Jest szansa, że w najbliższym czasie uzgodnienia dotyczące odbudowy linii kolejowej nr 284 przybiorą realny kształt.

Czy Złotoryi potrzebna jest kolej?

Kilka lat temu uruchomiono połączenie Legnica – Złotoryja. Niestety nie wypaliło. Dlaczego? Wszyscy wiemy - szybkość pociągów i godziny odjazdów pozostawiały wiele do życzenia. Mało osób miało do tego cierpliwość. Wolały udać się na busa. Z regionalnymi przewozami kolejowymi jest tak, że przewozy pasażerskie nie są w pełni rekompensowane. Istotny wpływ  ma atrakcyjność połączeń.  Czy były  atrakcyjne? Kiedyś kolej dominowała na rynku  pasażerskim właśnie dzięki temu, że nie było innego transportu pasażerskiego. Czy tak jest teraz w dobie kiedy każdy ma samochód lub dwa? 

Wielu mieszkańców rokrocznie emigruje ze Złotoryi do innych miast. Czy szybkie połączenia kolejowe mogą mieć realny wpływ na zahamowanie migracji ludności za pracą?

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.