Festiwal filmowy „Złoty Samorodek” czeka na zgłoszenia do konkursu

Złoty Samorodek 2016 Fot. Archiwum własne
Złoty Samorodek 2016

Trwają przygotowania do drugiej edycji Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”, który odbędzie się na przełomie września i października. Organizatorom bardzo zależy na sprowadzeniu do Złotoryi znanego reżysera Waldemara Krzystka. Filmy na tegoroczny konkurs można przesyłać do końca lipca.

– W naszym festiwalu mogą wziąć udział zarówno twórcy dolnośląscy, jak też wszyscy autorzy filmów prezentujących tematykę związaną z Dolnym Śląskiem. Tak jak w ubiegłym roku, nagrody będziemy przyznawali w 3 kategoriach: film fabularny, dokumentalny oraz reklamowy – zapowiada Zbigniew Gruszczyński, dyrektor festiwalu.

Złotoryjskie święto filmowe rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy galą rozdania nagród w niedzielę 1 października. Tegoroczna impreza organizowana jest we współpracy z miastem Legnicą, które będzie patronem „Złotego Samorodka 2017”. – Chcielibyśmy, aby co roku festiwalowi patronowało inne miasto, które będzie nam pomagało w przygotowaniu atrakcji towarzyszących konkursowi filmowemu. W tym roku będzie to Legnica, zbliża się bowiem już 10. rocznica powstania filmu „Mała Moskwa”. Prowadzimy rozmowy z reżyserem obrazu Waldemarem Krzystkiem, mamy nadzieję, że plany zawodowe pozwolą mu na przyjazd do Złotoryi – dodaje dyrektor.

Być może też uda się zaprosić na festiwal Karolinę Szymczak, złotoryjską modelkę, która zagrała jedną z głównych ról w wyświetlanym obecnie polskim filmie „Gwiazdy”. – Aktorka gościła w kinie Aurum pod koniec maja podczas specjalnej złotoryjskiej premiery filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. W rozmowach kuluarowych po projekcji pani Karolina wyraziła chęć uczestnictwa w naszym festiwalu, może nawet z reżyserem filmu, jeśli oczywiście terminy nie będą kolidować z planowanym przez nią wyjazdem zagranicznym – mówi Zbigniew Gruszczyński.

Produkcje można nadsyłać najpóźniej do końca lipca. – Mając na uwadze doświadczenia roku ubiegłego, przedłużyliśmy termin naboru filmów do części konkursowej festiwalu. Rok temu zgłoszono 14 produkcji, liczymy, że teraz będzie ich więcej. Zachęcamy twórców filmowych do udziału w festiwalu. „Złoty Samorodek 2017” czeka na zwycięzców – dodaje dyrektor Gruszczyński. Karta zgłoszenia do konkursu zamieszczona jest na stronie: www.zlotysamorodek.pl w zakładce „festiwal filmowy”.

Festiwal zadebiutował w kalendarzu wydarzeń filmowych w ubiegłym roku. Organizuje go Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne i pamiątkowe statuetki Złoty Samorodek. Rok temu trafiły one do twórców „Super Story” (film fabularny), „Przystani” (obraz dokumentalny), „Fontanny w Choczu” (produkcja reklamowa). Jury wyróżniło też „Opowieść złotoryjską”. Nagrodę Burmistrza Złotoryi otrzymał film „Bogdan idzie na randkę”.

Imprezę wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Piotr Maas - rzecznik prasowy UM Złotoryja
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.