Dzięki cyfryzacji poprawi się oferta kina Aurum

ZOKiR Złotoryja Fot. Kajetan Kukla
ZOKiR Złotoryja

Koniec ze starszymi filmami na taśmie filmowej 35mm w złotoryjskim kinie. Za kilka miesięcy w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji możliwa będzie projekcja najbardziej głośnych premier filmowych wprost z nośników cyfrowych.

Stanie się to możliwe dzięki Programowi Operacyjnego Rozwój Kin - priorytet 2 "Cyfryzacja". W tym miesiącu ZOKiR znalazł się na liście beneficjentów, którzy otrzymają dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Całkowita wartość zadania publicznego "Cyfryzacja Kina "Aurum" w Złotoryi" ma wynieść 350 tysięcy złotych, z czego 175 tysięcy złotych zostanie pokryte z przyznanej dotacji. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu miasta. 

Cyfryzacja kina sprawi, że w złotoryjskim kinie będzie możliwe oglądanie światowych i krajowych hitów zaraz po premierze lub z niedługim okresem oczekiwania. - To kino pozwoli nam na nowe formy pracy, nowe formy projekcji, wyświetlania filmów. Tak jak mówiłem na komisji kultury, dzisiaj mało filmów produkuje się na taśmie 35mm czyli na tych takich aparatach z tymi rulonami, które krążą i wyświetlają. Dzisiaj wszystko jest już w technice cyfrowej. Mam nadzieję, że ta cyfryzacja do nas do Złotoryi też dotrze. Poprawi nam to raz, że standard, że nie będą złotoryjanie jeździć do innych miejscowości, a my te filmy będziemy mieli w takim samym czasie. Tu już nie ma takiego czegoś, że ktoś dostaje wcześniej czy później. To jest w technice cyfrowej, dostaje się zgodę na określoną liczbę projekcji. Jak jest premiera np. 14 lutego to jest 14 lutego. Wszyscy mają szanse na otrzymanie tego filmu. Wiadomo, że w pierwszej kolejności zawsze będą multiplexy i multikina, ale my też nie będziemy odstawać. - powiedział na ostatniej sesji Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR.

Aktualizacja (UM Złotoryja)

Dofinansowanie w ramach programu unowocześniania kin studyjnych lub lokalnych przydziela Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie. PISF ma sfinansować 50 proc. kosztów netto cyfryzacji kina Aurum, które szacuje się na ok. 400 tys. zł. Część potrzebnej sumy, w wysokości 250 tys. zł, Urząd Miejski w Złotoryi zabezpieczył już w tegorocznym budżecie.

ZOKiR musi teraz podpisać umowę z PISF, a następnie ogłosić przetarg na cyfrowy projektor i instalację. Dyrekcja placówki deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby kino cyfrowe zaczęło działać w Złotoryi od 1 lipca tego roku.

Cyfrowy projektor pozwoli na powrót do repertuaru Aurum światowych premier. Po instalacji specjalnego ekranu możliwe będzie również wyświetlanie filmów w formacie 3D. ZOKiR liczy, że to zahamuje odpływ widzów do kin w sąsiednich miastach.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.