Dyskryminacja w ofertach pracy

ZOKiR Złotoryja Fot. Kajetan Kukla
ZOKiR Złotoryja

Parę dni temu na stronie ZOKiR pojawiły się dwie oferty pracy. Należy się cieszyć, że pojawia się coraz więcej ofert w różnych miejscach, ale oferty z ZOKiR są niecodzienne, trudno spotkać takie gdzie indziej:


Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji ogłasza nabór na stanowiska pracy:

Pracownik do spraw organizacyjnych i obsługi sekretariatu, kryteria:
- wykształcenie minimum licencjat,
- umiejętność obsługi komputera,
- znajomość przepisów w zakresie stanowiska,
- dodatkowe predyspozycje i umiejętności przedstawione przez kandydata,
- wiek 25 do 35 lat.
 
Asystent do spraw technicznych, kryteria:
- wykształcenie minimum zawodowe,
- znajomość przepisów bhp i p-poż w zakresie stanowiska pracy,
- doświadczenie zawodowe (minimum 3 lata),
- dodatkowe predyspozycje i umiejętności przedstawione przez kandydata,
- wiek 30 do 40 lat.

 

Zgłoszenia (cv i list motywacyjny) należy składać w sekretariacie ZOKiR, pl. Reymonta 5, 59-500 Złotoryja, w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 19.00 do dnia 28 lutego 2017r.

Czy osoby redagujące ogłoszenia wiedzą, że są one w takiej postaci  przejawem dyskryminacji bezpośredniej ze względu na wiek?  W art. 113 kodeksu pracy dokładnie wskazano, że jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu – czy to bezpośrednia, czy też pośrednia – jest zabroniona.

Oferty pracy nie mogą zawierać elementów wskazujących na preferowaną płeć, wiek czy też pełnosprawność kandydata, chyba że pracodawca może w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku może pracować tylko taka osoba. Czy w sekretariacie może pracować tylko osoba w wąskim przedziale wiekowym 25-35 lat?!

Dyskryminacja wiekowa jest ważnym punktem,  który należy wziąć pod uwagę podczas pisania ogłoszeń. Zasada nie tylko zabrania określania górnych i dolnych limitów wiekowych dla kandydatów, ale również stosowania terminów, tj.: 'młody', 'dynamiczny' lub 'dojrzały'.  

Kandydat, który poczuł się dyskryminowany może złożyć pozew do sądu i żądać   odszkodowania . Co ważne, to nie kandydat udowadnia dyskryminację, lecz pracodawca musi udowodnić, że dyskryminacji nie było.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.