Doceńcie społeczników!

Opowieść Złotoryjska
Opowieść Złotoryjska

Złotoryja i powiat złotoryjski to obszar pełen wielu interesujących postaci, na co dzień często niedocenionych, które z pełną determinacją i poświęceniem działają na obranym przez siebie polu. Ich działalność często w większym, bądź mniejszym stopniu powiązana jest z lokalną społecznością. Warto ich docenić - dlaczego? Rozgłos wzmocni ich autorytet i pomoże znaleźć naśladowców.

Historią jest już "Kryształ złota" przyznawany przez byłego burmistrza I.Żurawskiego. Ideą wręczania statuetki w było wyróżnienie osób, instytucji, które swoim szlachetnym i bezinteresownym postępowaniem zasłużyły się Złotoryi. Statuetki przyznawał burmistrz Ireneusz Żurawski przez niemal 10 lat. Zasadność ich przyznawania była dosyć mocno krytykowana w ostatnim czasie.

Aktualny jest nadal, organizowany przez TMZZ,  już po raz czwarty, konkurs na "Człowieka Ziemi Złotoryjskiej". Zgłoszenia pisemnego mógł dokonać każdy, warunkiem było dodanie tekstu umotywowania osiągnięć kandydatki, kandydata lub grupy. Ogłoszenie wyników wyboru dokonanego przez Kapitułę nastąpi na uroczystej Gali 26 lutego 2015

W tym roku zgłoszono następujące kandydatury:

Barbara Zwierzyńska, Mateusz Baraniak, Paweł Zabłotny – zarząd stowarzyszenia Nasze Rio - za aktywizację młodzieży poprzez włączanie jej w akcje stowarzyszenia - Watch Dogs, krwiodawstwo, Noc Muzeów, wolontariat w Zakopanem, Złotoryjskie Rytmy Młodych.

Beata Gralak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Proboszczowie, za nieustającą działalność artystyczną na terenie powiatu; założycielka zespołu Fudżijamki oraz Złotej Leszczyny; w ubiegłym roku prezentowała swoje umiejętności wokalne w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas wręczenia nagród laureatom XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”.

Bogusława Suchostawska - sołtys Nowej Wsi Grodziskiej i Helena Szułkowska – emerytowana nauczycielka; obie panie zaangażowane są w działalność społeczną na rzecz swojej małej ojczyzny, aktywnie biorą udział w życiu kulturalnym wsi; w 2014 roku brały udział w projekcie Wieś dla Seniorów – Seniorzy w akcji, w który zaangażowały seniorów do działań przez nie koordynowanych; organizowały tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa  w Polsce - XXII edycja  tego święta miała miejsce w Nowej Wsi Grodziskiej; inicjatorki otwarcia Izby Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej.

Dawid Gudel – pracownik Wiejskiego Domu Kultury w Nowym Kościele, m. in. za powołanie do życia grupy teatralnej „Jestem Płaszczem”, z którą uczestniczy w przeglądach młodych talentów; organizator wyjazdów z młodzieżą do Dobkowa na warsztaty ceramiczne w Galerii pod Aniołem czy do Zielonego Laboratorium w Rzeszówku; inicjator akcji sprzątania starego cmentarza z ruinami kościoła w Nowym Kościele.

Paweł Zabłotny – wiceprezes stowarzyszenia Nasze Rio, społecznik - za zorganizowanie wielu imprez charytatywnych na terenie miasta: Bańkogranie, Indiogranie (na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji). Lider Drużyny SuperW, tj. wolontariuszy zaangażowanych w projekt Szlachetna Paczka.

Kajetan Kukla – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 3, fotograf – amator, za uwiecznianie wydarzeń kulturalnych i społecznych, promocję działalności stowarzyszeń i instytucji, jak również walorów krajobrazowych miasta oraz okolic na facebooku.

Bartosz Łoś – organizator zlotów fanów Ewy Farnej (w 2014 r. – III),  które zyskały duży rozgłos medialny i przyciągają do naszego miasta z całej Polski; współpracuje ze znanymi artystami, którzy wspierają lokalne akcje charytatywne; konferansjer wielu imprez.

Mariusz Łesiuk – archeolog, założyciel Fundacji Arche -za działalność edukacyjną i kulturalną, m. in. warsztaty archeologiczne dla młodzieży oraz przygotowanie projektu teatralnego z dziećmi i dla dzieci „O Czarnym Krzysztofie”; autor komiksu „Legendy z Krainy Wygasłych Wulkanów”.

Robert Robb Maciąg – znany obieżyświat i autor wielu książek podróżniczych; jego pasja do podróży zaowocowała audycją w Polskim Radiu - współpracuje z PR3 i dziennikarzem Henrykiem Sytnerem; współautor książki „Henryka Sytnera wakacje na dwóch kółkach”; w 2014 r. zainicjował projekt „Bolek i Lolek jadą do Indii”, mający upowszechnić polskie kreskówek w Azji.

Teresa Kucharska i Paweł Góźdź – właściciele winnicyAgat w Sokołowcu; zdobywcy II miejsca w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2014 r. w kategorii Najładniejsza Zagroda przyznawanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego; propagatorzy wiedzy na temat produkcji oraz kultury picia wina; organizatorzy szkoleń dla przyszłych sommelierów oraz Wieczorów Win; założyciele Agatowego Muzeum Gór Kaczawskich, z pomocą którego prowadzą szeroką działalność edukacyjno-warsztatową odnoszącą się do przyrodniczych i geologicznych bogactw ziemi złotoryjskiej.

Sławomir Kosz - mieszkaniec Wojcieszowa, właściciel firmy Active  Trip zajmującej się organizacją wypraw zmotoryzowanych w kraju i za  granicą; wieloletni propagator turystyki na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów; współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami; wspiera działania na rzecz mieszkańców Wojcieszowa oraz czynnie bierze udział w wydarzeniach lokalnych, promujących miasto.

Mikołaj Tarnowski - złotoryjski zawodnik crossfit, startujący na wielu imprezach w Polsce i w Czechach (25 miejsce w Czech Beast Challenge wśród mężczyzn oraz 17 miejsce w No Excuse Challenge); zaangażowany wolontariusz i były wiceprezes Stowarzyszenia Progress. 

Łukasz Misiek - złotoryjski wolontariusz współpracujący z kilkoma stowarzyszeniami, z dużym zaangażowaniem współuczestniczy w zakończonych sukcesem inicjatywach złotoryjskich organizacji.

Mariusz Misiuna - dyrektor ZOZ w Złotoryi, wprowadził działania naprawcze, które przyczyniły się do zbilansowania działalności operacyjnej; wielokrotnie chwalony na sesjach Rady Powiatu.

Kacper Harkawy – młody bokser ze Złotoryi, Mistrz Dolnego Śląska w kategorii Kadetów; reprezentował Polskę w międzynarodowym turnieju bokserskim w Szczecinie; uczestnik zgrupowania kadry narodowej.

Bogdan Zając, Wojciech Świecik, Leszek Antonowicz – trójka złotoryjskich akrobatów, która w 2014 r. zorganizowała jubileusz 45-lecia złotoryjskiej akrobatyki.

Danuta Sosa – członek zarządu TMZZ, z dużym zaangażowaniem kultywuje tradycje kresowe na ziemi złotoryjskiej (prowadzi Izbę Kresową i Koło Kresowian); organizatorka Kresowych Biesiad Złotoryjskich, w 2014 r. – III.

Wojciech Szanduła – mentalny patron ukończenia w 2014 roku Centrum Dydaktyczno-Socjalnego przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Świerzawie.

Kamil Krupiński – główny sprawca ukończenia budowy Centrum Dydaktyczno-Socjalnego przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Świerzawie.

Aleksandra Roś i Grzegorz Roś - organizatorzy Złotoryja Dance Arts Festival.

Rafał Miara – organizator dwóch Rodzinnych Rajdów Rowerowych.

Urszula Regulska i Stanisław Kubicz – menadżerowie Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy ROTA za krzewienie patriotyzmu, uświetnianie uroczystości kościelnych, państwowych.

Adriana Żurańska – reprezentowała Polskę podczas Pucharu Świata w Łucznictwie w Medelin w Kolumbii.

Paulina Ruta – organizatorka Nordic Walking, zaangażowana w szereg imprez: Na Wulkan Marsz!, Wulkany 24, Mistrzostwa Świata w Nordic Walking.

Janina Kałuża – wolontariuszka propagująca honorowe oddawanie krwi; społecznie zabezpiecza punkty pierwszej pomocy podczas imprez w mieście i powiecie.

Aleksander Borys – były prezes TMZZ, działacz społeczny, odznaczony w ubiegłym roku Złotym Krzyżem Zasługi, współinicjator pojednania stowarzyszeń złotoryjskich.

Andreas Laengner – współorganizator spotkania potomków Siedmiu Mieszczan.

Anna Ficner – bezkonkurencyjna złotoryjska policjantka w biegach średniodystansowych, zdobywczyni wielu nagród, w tym za I miejsce w Biegu Niepodległości i Biegu Katorżnika, biegu o Nóż Komandosa w ramach Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Biegach Przełajowych i wielu innych.

Kacper Pawłowski – za walkę o dostęp do informacji publicznej, niezwykłe zaangażowanie w sprawy przywrócenia transportu kolejowego na ziemie złotoryjskie, redagowanie portalu Zlotoryjanie.pl, za przetwarzanie i dostarczanie ogromnej ilości informacji dotyczących spraw ważnych dla lokalnej społeczności.  

Robert Kuriata – propagator biegania jako najprostszej formy ruchu wśród mieszkańców Złotoryi, poprzez udział w licznych imprezach sportowych – także propagator ziemi złotoryjskiej na arenie sportowej w kraju i za granicą.

Magdalena Wota - szefowa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - oddział w Złotoryi - za ogromne poświęcenie osobiste i rozszerzanie kręgu ludzi odpowiedzialnych za „braci mniejszych”, za "dokładanie do interesu", za bycie domem tymczasowym, centrum adopcyjnym, strażnikiem zwierzęcej godności, centrum interwencji.

Wioleta Michalczyk – germanistka, przewodnicząca Rady programowej TMZZ, aktywna realizatorka projektów TMZZ oraz propagatorka historii i ludzi zamieszkałych w Gminie Pielgrzymka.

Renata Fuchs i Anna Markiewicz - polonistki złotoryjskiego Gimnazjum; za organizację kolejnej edycji Złotego Dyktanda i za promocję języka polskiego wśród naszych mieszkańców.

Jakub Woźniak  - 18 letni, działacz społeczny, wolontariusz, młodzieżowy radny, członek rady programowej stowarzyszenia Nasze Rio, a także początkujący trener umiejętności społecznych;  zaangażowany w wiele działań, propagator mody na aktywne spędzanie czasu.

Marzena i Ewelina Szkutnik – działaczki społeczne z Czapli, za wiele przedsięwzięć aktywizujących mieszkańców wsi i promujących Czaple jako wioskę tematyczną; inicjatorki powstania ścieżki edukacyjnej Szlakiem Krzyży Pokutnych w Złotoryjskim Lesie; pomysłodawczynie miniaturowej ścieżki we wsi; opracowały i urządziły skrytki związane z międzynarodową grą terenową geocaching na terenie Czapli i ich okolic.

Małgorzata i Zbigniew Gruszczyńscy – działacze społeczni z Wojcieszyna. Wśród ich wielu przedsięwzięć na uwagę zasługuje inscenizacja filmowa w ramach projektu „Działaj Lokalnie” pn. „Międzypokoleniowa wojcieszyńska inscenizacja wybranych fragmentów dzieła M. Cervantesa – Don Kichot”; imprezie towarzyszyła wystawa fotografii z roboczo – wakacyjnego wyjazdu do hiszpańskiej Kastylii, pod hasłem: „La Mancha, jakiej nie znacie”. Zaangażowanie państwa Gruszczyńskich w rozwój kulturalny wsi skutkowało zajęciem II miejsca w ramach konkursu „Piękna wieś dolnośląska” w priorytecie „Najlepsze przedsięwzięcia odnowy wsi”.

Kapituła doceni swoich faworytów,  a kogo doceniliby Internauci?

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.