Dni Złotoryi 2016

Korowód Fot. Kajetan Kukla
Korowód

W programie są dwa spektakle: w piątek zagrają dla złotoryjan profesjonaliści z Legnicy, a w sobotę – miejscowi amatorzy. 27 maja o godz. 21 w Złotoryi będzie można obejrzeć przedstawienie pt. „Skarb wdowy Schadenfreude”, przy-gotowane przez legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. To widowisko plenerowe w reżyserii Lecha Raczaka, z muzyką na żywo i piosenkami, dla którego sceną będzie podwórko przy ul. Zaułek 2 (przy Muzeum Złota). Spektakl pokazuje historię, która tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska – opowiada o zetknięciu ściągających zewsząd na zachód Polaków z tajemnicami dotychczasowych mieszkańców tych ziem.

Złotoryjanie obejrzą to plenerowe przedstawienie zaledwie 3 dni po premierze w Legnicy. Ilość miejsc dla widzów jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w sekretariacie Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.

Z kolei w sobotę 28 maja o godz. 15 na deskach złotoryjskiego ośrodka kultury będzie miał miejsce premierowy spektakl Teatru Trzech Pokoleń – amatorskiej grupy teatralnej, która pracuje razem od kilku miesięcy. Zespół tworzą dzieci, dorośli złotoryjanie i seniorzy, którzy wspólnie przygotowali sztukę zatytułowaną „Bajka o królewnie, co spać nie chciała” wg Jerzego Harasymowicza. Reżyserem przedstawienia i autorką scenariusza jest Jolanta Zarębska. Na scenie w sali widowiskowej wystąpi kilkunastu aktorów, najmłodszy z nich ma zaledwie 5 lat. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

Tegoroczne Dni Złotoryi otworzy  tradycyjnie barwny  korowód mieszkańców, którzy wezmą udział w konkursie na najlepszą prezentację grupy korowodowej. Na scenie ponownie ustawionej w Rynku zagrają takie zespoły, jak polskie Manchester, Why czy Trzy Korony oraz niemiecki Modern Talking Reloaded, gwiazdą imprezy będzie zaś grupa z nurtu eurodance – Fun Factory. Koncertom towarzyszyć będą m.in.: giełda minerałów, występy złotoryjskich dzieci i młodzieży oraz pokazy miejscowych klubów sportowych, piknik siłaczy, turnieje rekreacyjne, warsztaty cyrkowe zabawy dla dzieci, a przede wszystkim mistrzostwa Polski w płukaniu złota, które odbędą się nad złotoryjskim zalewem.

Do środy 18 maja Urząd Miejski w Złotoryi czeka na zgłoszenia mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w konkursie na najlepszą prezentację grupy podczas korowodu otwierającego tegoroczne święto miasta.
Konkurs na otwarcie Dni Złotoryi jest organizowany po raz drugi. Rok temu na inaugurację wzięło w nim udział 15 grup reprezentujących różne złotoryjskie stowarzyszenia i instytucje, a mieszkańcy pomysłowymi strojami i hasłami pokazali, że kreatywności im nie brakuje.

Tegoroczni zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe o wartości 3 tys. zł, ufundowane przez miasto. Wydział Spraw Społecznych UM na zgłoszenia grup korowodowych czeka do jutra – tel. 76 877 91 57.
Natomiast w czwartek i piątek 19 i 20 maja oraz w poniedziałek 23 maja będą wydawane historyczne stroje dla tych, którzy chcą wziąć udział w korowodzie. Przebrania można odbierać w godz. 14:30-18:30 w siedzibie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, przy pl. Orląt Lwowskich 1.

Barwny przemarsz ulicami starówki, przy dźwiękach orkiestry, to wieloletnia tradycja Złotoryi. Hucznie otwiera co roku święto miasta. Biorą w nim udział przede wszystkim mieszkańcy przebrani w historyczne stroje, m.in. za dawnych mieszczan, ale także zaproszeni goście.

Zapraszamy do Złotoryi.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.