Bitwa o Złotoryję - rekonstrukcja

Cezary Skała
Cezary Skała

9 lipca 2016r. pan Czarek Skała i Krzysztof Chamara zakończyli budowę obelisku upamiętniającego bitwę o Złotoryję z 23 sierpnia 1813 r. Obelisk stał na północno-zachodnim zboczu Wilczej Góry do końca lat 60-tych XX wieku. Został zniszczony przez nieznanych sprawców.

Obelisk stanął przy ul. Lubelskiej w Złotoryi u podnóża Wilczej Góry. Jest to miejsce gdzie ważyły się losy Złotoryi podczas bitwy. Od Wilczej Góry po dzisiejszy pl. W. Reymonta stoczono ciężkie walki.   Stowarzyszenie Historyczne 3 Pułku Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego popiera się na zasadach rekonstrukcji historycznej. Dlatego też wszystkie podejmowane działania mają podstawy historyczne. Tak też jest w przypadku wybudowanego obelisku. Pierwowzorem dla niego był kamienny obelisk, który stał do końca lat 60-tych XX wieku na północnym zboczy Wilczej Góry. Został on rozbity przez nieznanych sprawców. Jedynym jego wizerunkiem jest przedstawiany tu obraz. Żyją też świadkowie, którzy ten obelisk widzieli.

W sobotę 20 sierpnia 2016 o godz. 15:30 w Rynku Złotoryi odbędzie się inscenizacja historyczna walk na ulicach Złotoryi podczas bitwy o Złotoryję z 23 sierpnia 1813 r.

Goście i Mieszkańcy Złotoryi uczestnicząc w tych wydarzeniach staną się również rekonstruktorami. Istnieje bowiem przekaz historyczny jak to właśnie mieszkańcy Złotoryi, 27 sierpnia 1813 r. wchodząc na dachy budynków i podchodząc pod Wilczą Górę obserwowali walki francuskiego czworoboku - tak też będzie podczas inscenizacji pod Wilczą Górą 20 sierpnia br.

Organizatorzy zapraszają wszyskich chętnych do udziału w wydarzeniu.
źródło
Stowarzyszenie Historyczne 3 Pułku Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.