11Listopada 2017 w Złotoryi

11 listopada 2017, Złotoryja Fot. Archiwum własne
11 listopada 2017, Złotoryja

Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce najważniejszym świętem państwowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Doprowadziła do tego współpraca różnych ugrupowań patriotycznych, odwaga polskich żołnierzy, a także sprzyjająca Polakom sytuacja międzynarodowa.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989, zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej, obchodzenie tego święta było zakazane. Po transformacji ustrojowej nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy uroczyście celebrowanym w całej Polsce.

Jak co roku, tak i dzisiaj uroczyście uczczono obchody rocznicy odzyskania niepodległości przemarszem Pocztów Sztandarowych pod pomnikiem na Placu Niepodległości, okolicznościowym przemówieniem złotoryjskiego starosty, ślubowaniem uczniów klas pierwszych Liceum Wojskowego ZSZ oraz złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości przez przedstawicieli wielu instytucji i organizacji naszego miasta.

Przedpołudniowe obchody święta zakończyła Uroczysta Msza w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP.

11 listopada 2017, Złotoryja

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.