Zrównoważony transport warunkiem rozwoju

LOGOF Fot. Archiwum własne
LOGOF

Odbyło się kolejne spotkanie w sprawie reaktywacji linii kolejowej 284. Celem  było  zidentyfikowanie potrzeb transportowych mieszkańców i przedsiębiorców z powiatu złotoryjskiego oraz nawiązanie  współpracy instytucji rządowych, samorządowych oraz firm w tym obszarze.

Linia 284 ma długą tradycję Odcinek Legnica - Złotoryja został otwarty 15 października 1884 r. w celu obsługi transportu z kopalń i kamieniołomów, a także produktów rolnych. Odcinek Złotoryja - Jerzmanice Zdrój uruchomiono 16 września 1895 r. Wraz z całym omawianym odcinkiem wybudowano bocznicę do kamieniołomu w Złotoryi.

Transport jest ważny dla wszystkich. Władze powiatu są za reaktywacją transportu kolejowego. Przeszłość zostawmy za sobą, miejmy wpływ na przyszłość.  - mówił na spotkaniu starosta Ryszard Raszkiewicz.

Reaktywacja lini kolejowych nie jest jednak tania. Remont 1 kilometra linii kolejowej to koszt 1 - 1,5 miliona złotych. Samorządy lokalne nie są w stanie same ponieść takich kosztów. Wojciech Zdanowski (dyrektor Departamentu Infastruktury UMWD) mówił, że w latach 2014-2020, w województwie dolnośląskim będzie do wydania około 500 mln zł na rozwój transportu ze środków unijnych, z tego 60% zostanie przeznaczone na transport drogowy a 40% na kolejowy. Projekt rozwoju zrównoważonego transporu opracowany przez władze województwa obejmuje 96 połączeń, w tym połączenie kolejowe Jelenia Góra - Złotoryja - Legnica.

O koncepcji wykorzystania linii kolejowej 284 w przyszłości mówił dr Krzysztof Lewandowski. Kacper Pawłowski przedstawił wymagania jakie powinny być spełnione, aby kolejna reaktywacja linii 284 była udana.

Jak będzie w przyszłości czas pokaże. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, by fundusze strukturalne mogły zatrzymać dalszą likwidację połączeń kolejowych. Sposób wykorzystania środków europejskich, które przeznaczane są na duże projekty inwestycyjne, wskazuje na to, że mniejsze miasta nie będą traktowane w sposób priorytetowy - pisze Piotr Teisseyre na moja polis

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.