Spotkali mistrza rzeźbiącego „Grę o tron”!

Magnolia Park. Wejdź do świata Gry o tron
Magnolia Park. Wejdź do świata Gry o tron

Rzeczy, które robię w imię miłości… do sztuki  - tak słowa Jamiego Lannistera mógłby sparafrazować Salavat Fidai, rosyjski artysta, który wyrzeźbił bohaterów i symbole „Gry o tron” w rysikach ołówków.  

Zima nadeszła, zanim jeszcze fani „Gry o tron” zdążyli ochłonąć po ostatnim odcinku sagi.  Teraz każdy może zmienić losy znanego serialu i sam zasiąść na Żelaznym Tronie. 9 listopada w największym centrum handlowym na Dolnym Śląsku - Magnolia Park - można było spotkać się z samym mistrzem „Gry o tron”. Nie był to jednak George R.R. Martin, lecz Salavat Fidai, który na warsztat wziął właśnie bohaterów Pieśni lodu i ognia i wyrzeźbił ich w mikroskali w… rysikach ołówków. Rzeźby inspirowane „Grą o tron” mają średnicę zaledwie kilku milimetrów, a poszczególne elementy zaledwie kilka mikronów. Na pierwszej takiej wystawie w Polsce można zobaczyć m.in. Jona Snowa, Aryę Stark, Tyriona Lannistera czy Nocnego Króla. Łącznie wystawa „Wejdź do świata Gry o tron” liczy 30 minirzeźb.

Mistrz mikrorzeźby

Salavat Fidai ponad 20 lat był prawnikiem w korporacji. Po latach pracy postanowił rzucić dotychczasowe życie i zająć się swoją pasją z dzieciństwa, czyli sztuką. Na początku zainteresowała go fotografia, potem skupił się na mikrosztuce i eksperymentach z różnymi materiałami. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero malowidła na pestkach słonecznika i dyni oraz obrazy van Gogha malowane na pudełkach od zapałek. Pięć lat temu artysta zainteresował się grafitem i rozpoczął pracę z tym materiałem. - Kocham sztukę miniatur. Dużo eksperymentowałem z różnymi technikami i materiałami, by odkryć ten właściwy dla siebie. Malowałem na nasionach, na pudełkach od zapałek, wycinałem w owocach i mydle. Jednak grafit jest tym materiałem, który lubię najbardziej – przyznaje artysta i dodaje: - Grafit to bardzo delikatny materiał, który często się łamie. Ja jednak lubię wyzwania, które rozwijają i uczą cierpliwości.

Salavat Fidai rzeźbi mikrofigury pod mikroskopem przy pomocy specjalnego nożyka z wymiennym ostrzem. – Czasem jedna rzeźba wymaga pracy przez kilkanaście godzin, kilka dni lub nawet przez tydzień. Jednak dla mnie ten proces jest jak medytacja. Uspokajam się i ćwiczę cierpliwość. Podczas pracy słucham audiobooków, podcastów czy wykładów na You Tubie – mówi Salavat Fidai.

Artysta od 2014 roku stworzył prawie 350 rzeźb w rysikach ołówków. Jego prace były podziwiane w USA, Australii, Rosji, Tajlandii, Singapurze, Malezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Wielkiej Brytanii.

Magnolia Park jest największym centrum handlowo-rozrywkowo-rekreacyjnym na Dolnym Śląsku. Łączna powierzchnia handlowa obiektu wynosi 100 tys. mkw. Jest tu ponad 260 sklepów, kawiarni, restauracji i punktów usługowych. Zmotoryzowani klienci mają do dyspozycji 3,5 tys. darmowych miejsc parkingowych.

Galeria wyznacza trendy – można tu znaleźć pierwsze na Dolnym Śląsku salony: Crocs, Decimas, LC Waikiki, The North Face, Samsung Brand Store, Superdry czy drugi w Polsce e-obuwie.pl. Marka zaproponowała przełomowy w skali europejskiej format, który łączy sprzedaż online z offline. Oferta rozrywkowo-rekreacyjna obejmuje 7-salowe kino Helios, salę zabaw dla dzieci Labibu i największe na Dolnym Śląsku Centrum Tańca Champion Team. 

Zróżnicowana, atrakcyjna oferta, wygodny dojazd samochodem i komunikacją miejską oraz bliskość dużych osiedli mieszkaniowych czynią centrum doskonałym miejscem zakupów, spotkań, rozrywki i rekreacji. Do dyspozycji klientów jest zewnętrzne boisko multifunkcyjne, strefa do Street Workoutu, nowy, zewnętrzny plac zabaw dla dzieci, a także deptak z drzewami, ławeczkami i fontannami, przy których można odpocząć. 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.