Droga do sukcesu gospodarczego małych miast

IX Kongres Regionów
IX Kongres Regionów

W ubiegłym tygodniu, we Wrocławiu, odbył się IX Kongres Regionów - najważniejsze w Polsce spotkanie samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych.

W dwudniowej konferencji brało udział 1200 uczestników,50 panelistów,50 prezydentów miast i marszałków. Tematem przewodnim były megatrendy w miastach i regionach:
  • przyjazna przestrzeń,
  • eko-miasto,
  • mobilność na żądanie,
  • cyfryzacja - zawsze w kontakcie,
  • nietradycyjne finansowanie.

Uczestnicy mieli szansę zapoznać się ze świeżymi inspiracjami z polskich i zagranicznych samorządów. Globalni eksperci mówili o globalnych trendach, odczuwalnych na poziomie lokalnym.

Rozstrzygnięto doroczne rankingi na: najlepszych prezydentów miast i marszałków województw (Newsweek) oraz najlepsze miasta dla biznesu (Forbes). Tegoroczny ranking Forbesa był swoistym podsumowaniem osiągnięć gospodarczych lokalnych władz. Tym razem o kolejności zadecydował nie jak ostatnio przyrost liczby firm w poprzednim roku, ale w kończącej się kadencji samorządu (lata 2015–2017).

O kongresie rozmawiała z nami Barbara Zwierzyńska - Doskocz, która uczestniczyła w Kongresie jako przedstawicielka Liderów PAFW.

Mieszkańców Złotoryi może zainteresować jaka jest droga do sukcesu gospodarczego najmniejszych miejscowości. Podwarszawska Lesznowola, w której jedna firma przypada na 9 mieszkańców jest liderem w kategorii miejscowości najmniejszych, do 50 tysięcy mieszkańców. . W Lesznowoli oprócz świadomej, długotrwałej probiznesowej polityki lokalnych władz, czynnikiem przyciągającym przedsiębiorców jest m.in. olbrzymie centrum handlu hurtowego w Wólce Kosowskiej. Dzięki temu ta mała (25 tys. mieszkańców) gmina jest pod względem dochodów podatkowych najbogatsza na Mazowszu.Dzięki przedsiębiorcom gmina ma super szkoły i przedszkola. Uczniowie osiągają tam najwyższe w Polsce wyniki nauczania. Tylko 4 procent szkół w kraju osiąga taki poziom.

Praktyka pokazała również, że Jedną z ważniejszych przyczyn sukcesu gospodarczego w małych miejscowościach jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, a zwłaszcza rodzinnej - np. przez wprowadzenie ulg podatkowych czy innych systemów aktywizujących.

W czołówce rankingu wśród średnich miejscowości znalazła się Legnica (8 miejsce).


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.