Dolnośląska Dolina Wodorowa powołana

paliwo wodorowe Fot. pixabay.com
paliwo wodorowe

Kilka dni temu w  obecności premiera Mateusza Morawieckiego marszałek Cezary Przybylski podpisał list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. 

Wszystko wskazuje na to, że przyszłością ekologicznych technologii energetycznych będzie zielony wodór i reaktory fuzji jądrowej. Polska ma największe szanse stać się światowym liderem produkcji zielonego wodoru. Już teraz Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru.

Wodór dzielimy na 4 różne rodzaje, uzależnione od sposobu produkcji. Zielony wodór produkowany jest przy użyciu energii OZE. Niebieski powstaje za sprawą gazu ziemnego. Szary i czarny, odpowiednio w wyniku elektrolizy oraz zgazowania węgla. 

Energia z powstających farm solarnych i wiatrowych ma być wykorzystana w przyszłości do produkcji  zielonego wodoru. Dzięki niemu będzie można nie tylko ogrzewać domy i zasilać je w elektryczność, ale również napędzać różne pojazdy. 

Dolina wodorowa to powiązania pomiędzy instytucjami świata biznesu, gospodarki, ale także uczelni i samorządów. Dolnośląska Dolina Wodorowa będzie miała spory potencjał, ponieważ w jej tworzeniu będą uczestniczyć ważne podmioty ze świata biznesu i nauki. Inicjatorami jej powołania są: KGHM Polska Miedź SA - jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa; Grupa Azoty SA - największy producent wodoru w Polsce; Politechnika Wrocławska; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Uniwersytet Wrocławski i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo. Na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro

Do roku 2030 r. planuje się:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
  • rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
  • powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

Wodór, choć jego rolą będzie tylko uzupełnienie miksu paliwowego, będzie stanowić kluczowy element w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Będzie zastępować paliwa kopalne tam, gdzie elektryfikacja sektorów, bazująca na odnawialnych źródłach energii, nie wystarczy, np. w lotnictwie, przemyśle, ale także w transporcie dalekobieżnym i energetyce. Jednak, żeby spełnił swoją rolę jako element dekarbonizacji gospodarki i budowania niezależności energetycznej, wodór musi być zielony – czyli produkowany przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.  


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.