Zdalna szkoła- nowa jakość czy duży problem?

zdalne nauczanie Fot. Archiwum własne
zdalne nauczanie

Zachęcamy włodarzy gmin i powiatów, które jeszcze nie złożyły wniosku, aby zrobiły to możliwie najszybciej – apeluje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że niemal 90% gmin i powiatów złożyło już wnioski o dofinansowanie  na zakup laptopów, tabletów lub oprogramowania- a jeśli jest taka potrzeba – na mobilny dostęp do internetu dla uczniów, którzy nie mają własnego sprzętu w domu. Do tej pory wnioski złożyły 2462 gminy i powiaty spośród 2790 wszystkich w Polsce. W sumie opiewają na ponad 150 milionów złotych. Można za to kupić 43 tysiące laptopów lub 100 tysięcy tabletów. Z prostego rachunku wynika, że do rozdysponowania  jest jeszcze 36 milionów złotych.

Zapytaliśmy włodarzy z naszego powiatu czy złożyli wnioski i uzyskali dofinansowanie.

Burmistrz Złotoryi - Robert Pawłowski
Odnośnie zdalnego nauczania proszę skontaktować się z dyrektorami szkół. Jeżeli chodzi o zakup sprzętu, odpowiedni wniosek został złożony.

Burmistrz Świerzawy - Paweł Kisowski (informacja z 31 marca)
Jutro składamy wniosek o grant. Gminie Świerzawa przysługuje 60 tyś zł. Zamówiliśmy 30 laptopów w celu wypożyczenia uczniom najbardziej potrzebującym z naszych 3 szkół podstawowych. Jutro najprawdopodobniej albo w czwartek będą komputery już u nas.

Wójt Pielgrzymki- Tomasz Sybis nie odpowiedział na nasze pytanie.

Wiemy, że  miasto Złotoryja pozyskało fundusze na zakup 30 laptopów, które zostały rozdzielone pomiędzy dwoma szkołami.

Na podstawie informacji z SP3 mogę powiedzieć, że 10 komputerów zostało wypożyczone najbardziej potrzebującym dzieciom. Na podstawie analizy sytuacji socjalnej komisja powołana przez panią dyrektor wyodrębniła 10 uczniów, którym przekazała laptopy do zdalnej nauki w domu. Wiem również , że SP 1 otrzymała takich laptopów 20.

Pytaliśmy również rodziców, którzy otrzymali sprzęt do zdalnej nauki dla swoich pociech. Oto, co powiedzieli:

To dla nas duża pomoc. Mamy komputer w domu, ale przy trójce dzieci i tacie, pracującym zdalnie- sytuacja bywała bardzo trudna.

Nie mieliśmy komputera w domu i praca zdalna przez telefon- właściwie nie do zrealizowania. Dziękujemy!

Jak mówiła pani skarbnik na sesji Rady Miejskiej w Złotoryi te 30 laptopów nie zaspokoiło wszystkich potrzeb. Pomogło jednak najbardziej potrzebującym, dzięki wnikliwej i rozsądnej strategii dyrektorów. Nauka zdalna i tak nie jest prosta,  chociaż życie pokazuje, że, być może, jest to nowa jakość edukacji, której powinniśmy się nauczyć.

Jeden z bardzo mądrych i doświadczonych profesorów, dodam w wieku ok.80 lat, powiedział niedawno:

Kilka lat temu kursowałem między Wrocławiem i Warszawą kilka razy w tygodniu samolotem. Byłem zmęczony, przyczyniałem się do zanieczyszczenia środowiska, traciłem mnóstwo czasu. Dziś stwierdzam, że mogę z domu prowadzić wykłady właściwie wszędzie.


tekst


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.