Kto może być radnym?

Złotoryja, wieża Fot. Kajetan Kukla
Złotoryja, wieża

Po analizie komentarzy dotyczących kandydatów na radnych postanowiliśmy podzielić się wnioskami z obserwacji pracy radnych, którą prowadzimy od sześciu lat.

Na początku wydawało nam się, tak jak komentującym, że radny powinien być społecznikiem, organizatorem, zarządzać miastem wspólnie z burmistrzem. Nic takiego nie wynika z przepisów dotyczących roli radnego! Nie jest też potrzebne w dobrym wykonywaniu obowiązków radnego. 

Radny nie musi być społecznikiem, wystarczy, że ma bardzo dobry kontakt z wyborcami i potrafi poinformować o ich potrzebach władze, jak również wyborców informować o poczynaniach władzy.

Radny nie musi niczego organizować oprócz przepływu informacji między nim a mieszkańcami.

Radny nie musi mieć określonego wykształcenia, nie zarządza miastem, wszelkie prawne i  finansowe dylematy mają obowiązek wyjaśniać pracownicy urzędu. Powinien jednak bacznie przyglądać się poczynaniom burmistrza. Prosić o uzasadnianie decyzji, zadawać pytania, przedstawiać różne problemy mieszkańców. 

Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie czy zawód do tego, czy radny  dobrze wypełnia swoje obowiązki. Wręcz wskazane jest, aby w radzie byli przedstawiciele różnych zawodów, różni wiekiem i wykształceniem.

Naszym zdaniem można ocenić czy pan X będzie dobrze wypełniał rolę radnego tylko wtedy, gdy pan X był radnym co najmniej jedną kadencję. W przypadku kandydatów, którzy startują po raz kolejny możecie  sprawdzić czy radny uczestniczył w komisjach i sesjach, czy kierował do burmistrza zapytania i interpelacje dotyczące problemów mieszkańców. Są dostępne wideorelacje, protokoły, a wiele tekstów dotyczących pracy konkretnych radnych znajdziecie na naszej stronie. 

Bardzo prosimy komentujących o merytoryczne komentarze!   


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.