W czerwcu dla uczniów świadectwa, a dla wójtów absolutorium

Rada Powiatu Złotoryjskiego Fot. Archiwum własne
Rada Powiatu Złotoryjskiego

W powiecie złotoryjskim jeden Burmistrz i jeden Wójt już mają absolutorium, reszta czeka na sesje absolutoryjne. W przypadku niektórych samorządów RIO ma zastrzeżenia do sprawozdań budżetowych.

Rada podczas sesji, zatwierdzając wykonanie budżetu gminy  ma do dyspozycji stanowisko komisji rewizyjnej, opinię RIO i inne dokumenty.  Zatwierdzenie  sprawozdania to nie jest ocena wykonania budżetu. Radni, podczas dyskusji na sesji absolutoryjnej, powinni wyrazić swoje zdanie co do legalności, celowości i rzetelności wykonania budżetu przez wójta lub burmistrza.

RIO we Wrocławiu wydała już opinie o wykonaniu budżetu za 2016 rok wszystkim samorządom w powiecie złotoryjskim. Opinie dla wszystkich były pozytywne. Tylko w przypadku Gminy Pielgrzymka i Powiatu Złotoryjskiego były to opinie pozytywne z uwagami.  

W przypadku Powiatu Złotoryjskiego uwagi dotyczyły rozbieżności w wysokości spłacanych  rat kredytu (planowane - 500 tys, poniesione - 700 tys, wynikające z umów kredytowych - 370 tys). W części opisowej skarbnik nie wyjaśnił przyczyn niewykonania dochodów ze sprzedaży majątku i innych źródeł. W sprawozdaniu oprócz zadłużenia powiatu wykazano zadłużenie samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej w kwocie 17,19 mln , w tym zobowiązania wymagalne 1,99 mln. Ten dług jest potencjalnym obciążeniem budżetu powiatu. Przy budżecie rzędu 43 milionów i 24 milionowym obciążeniu samego powiatu może się zdarzyć, że dług powiatu będzie taki jak dochody. (opinia RIO)

W przypadku Pielgrzymki RIO zarzuciła wójtowi, że wypłacił wynagrodzenia, w jednostkach gminy, za rok  2016, częścią subwencji oświatowej z roku 2017.(opinia RIO)

Udzielenie absolutorium zwalnia wójta z odpowiedzialności za wykonanie powierzonych mu zadań ale tylko przed Radą Gminy. Nie zwalnia natomiast od odpowiedzialności, jeżeli w okresie późniejszym okaże się, że realizowane działania  były niezgodne z przepisami. Przecież radny: lekarz, nauczyciel, rolnik itd. nie jest w stanie  stwierdzić czy wójt naruszył przepisy prawa przy realizacji budżetu bo po prostu się na tym nie zna.  

Jeżeli komisja rewizyjna  złoży wniosek pozytywny (w przypadku RM Złotoryja - 4 radnych) sprawa jest przesądzona. W najgorszym wypadku radni nie podejmą uchwały o udzieleniu absolutorium. Będzie tak, gdy za  uchwaleniem będzie mniej radnych niż bezwzględna większość składu rady. Ale to nie znaczy, że absolutorium nie zostało udzielone. Konstrukcja przepisów powoduje, że komisja rewizyjna, składając wniosek o udzielenie absolutorium, zamyka możliwość radzie gminy podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium wójtowi. Nawet, gdyby w trakcie badania sprawozdania wykryto niepozytywne fakty, to i tak komisja rewizyjna wnioskując o udzielenie absolutorium, zdejmuje z wójta zagrożenie odwołania go w drodze referendum. 

Wniosek komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez RIO. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla rady. O ile RIO rzadko, a praktycznie nigdy nie podważają decyzji rady o udzieleniu absolutorium, o tyle uchwały o nieudzieleniu absolutorium są każdorazowo oceniane i unieważniane jeżeli ich faktyczną podstawą jest argumentacja wyłącznie polityczna lub zdarzenia nie związane z gospodarką finansową. 

Sesje absolutoryjne odbyły się już w Wojcieszowie i Zagrodnie. Burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk oraz Wójt Tadeusz Szklarz otrzymali absolutorium.

Przed nami sesje absolutoryjne w Gminie Miejskiej i Wiejskiej Złotoryja, Powiecie Złotoryjskim, w Gminie Pielgrzymka i w Świerzawie.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.