Kto spłaci długi ZPO?

Starostwo Powiatowe Złotoryja Fot. Archiwum własne
Starostwo Powiatowe Złotoryja

Podczas ostatniej sesji radni Powiatu Złotoryjskiego zadawali sporo pytań związanych z budżetem na rok 2020. Były to pytania dotyczące finansowej sytuacji Powiatu i jego jednostek.

Radni nie byli pewni, czy wysokość dochodów nie została zbytnio zawyżona. Pytali czy Zarząd ma plan B na ewentualność, gdy zaplanowane dochody nie wpłyną w całości.Na większość pytań nie udzielono odpowiedzi podczas sesji. Starosta Świerczyński Wiesław stwierdził, że będzie radnym odpowiadał na piśmie.

Jedną z pozycji po stronie dochodów Powiatu jest spłata pożyczki udzielonej Zakładowi Pielęgnacyjno Opiekuńczemu w kwocie ponad 2,8 mln zł. Przypomnijmy, że powiat udzielił  ZPO pożyczki na spłatę zobowiązań po szpitalu. Radny Paweł Macuga zapytał dyrektorkę ZPO, Longinę Podgórską:

Jak Pani zamierza oddać 2 , 8 mln zł długu i jaką część tej kwoty Pani już uzbierała?

Nie mam żadnego pomysłu na to jak zwrócić pożyczkę. Nie mam żadnej możliwości żeby ją spłacić. Zwróciłam się z wnioskiem do Powiatu o umorzenie tej pożyczki. Pieniędzy brakuje w dalszym ciągu. Rok 2019 zamknął się stratą 1,1 mln zł. Będę się co miesiąc zwracała z wnioskiem ...- nie dokończyła, gdyż jej wypowiedź przerwał przewodniczący Horodyski Łukasz, który stwierdził, że na pytanie już odpowiedziała.

Dla zwykłego zjadacza chleba ta sytuacja finansowa ZPO i Powiatu w sprawie spłaty długów po byłym szpitalu jest mocno niejasna.  Powiat pozbył się tego długu, ale udziela pożyczek na jego spłatę, pożyczek, które umarza. Dokładniej o finansowej sytuacji ZPO opowiada radny Macuga Paweł w filmiku poniżej.


Relacja z XX sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego
tekst


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.