Kolej na Świerzawę

Stacja kolejowa w Świerzawie
Stacja kolejowa w Świerzawie

Podczas spotkania władz samorządowych i przedstawicieli PKP w złotoryjskim ratuszu w dniu 17 września br. w sprawie  przejęcia linii kolejowej do Lwówka Śląskiego podano informację, że władze sejmiku dolnośląskiego planują przejąć linię z Jerzmanic-Zdroju przez Świerzawę do Marciszowa i na niej również przywrócić połączenia pasażerskie, a w Złotoryi stworzyć stację przesiadkową. 

 O komentarz w sprawie reaktywacji kolei w Świerzawie zapytaliśmy radnego Rady Miejskiej Jakuba Jagiełło.

"Linią kolejową nr 312 Marciszów - Jerzmanice-Zdrój Zarządza PKP PLK. Długość linii wynosi ok 37 km, sama sieć trakcyjna istnieje jedynie na odcinku Krzeniów-Jerzmanice Zdrój. 5 lutego 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 312 między Jerzmanicami-Zdrojem a Wojcieszowem Górnym i 776 między Wojcieszowem Górnym a Marciszowem.

Reaktywacja połączenia kolejowego w Gminie Świerzawa byłby z pewnością dużym ułatwieniem dla mieszkańców oraz szansą na rozwój, w tym na przyciągnięcie większej liczby turystów. Samo przejęcie linii to jedno. Tutaj w grę wchodzą ogromne środki na wymianę torowiska, przebudowę wiaduktów aż do uruchomienia połączeń. Pamiętam, jak miałem okazję pojechać wiele lat temu pociągiem z Jerzmanic Zdrój do Wrocławia przez Legnicę … jadąc wtedy pociągiem 40km/h po starym torowisku. Podróż zajęła bardzo długo i na pewno busem dojechałbym na miejsce szybciej. Chętnie podróżuje Kolejami Dolnośląskimi, które jeżdżą szybciej i widzę, że wielu pracowników oraz studentów chętnie korzysta z tej formy transportu, unikając w ten sposób korków na A4 czy przy samym wjeździe do Wrocławia. Ostatnio podczas rozmowy z mieszkańcami Świerzawie poruszyliśmy problem połączeń kolejowych. Jest to temat, który powraca jak bumerang i mam nadzieję, że nie tylko ze względu na zbilżające się wybory parlamentarne. Potrzebę reaktywacji tej linii 312 Marciszów - Jerzmanice-Zdrój zgłaszałem w 2014 r. podczas konsultacji nad Planem Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyłem wtedy również w warsztatach na temat wytycznych transportowych dla Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, dla którego reaktywacja połączeń kolejowych w Zagłębiu Miedziowym była jednym z priorytetów rozwoju naszego regionu. Podobno był pomysł poprzednich władz samorządowych gminy Świerzawa, aby na obecnych torowiskach zrobić trasy rowerowe. Biorąc pod uwagę powstanie single trucków to może jednak dobrze, że do takiej inwestycji nie doszło, gdyż pojawia się „światełko w tunelu” i może w przyszłości pociągi znów będą jeździły przez Świerzawę."


Radny Rady Miejskiej w Świerzawie - Jakub JagiełłoTo pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.