Finanse gmin powiatu złotoryjskiego

pieniądze Fot. pixabay.com
pieniądze

Jakie są finanse   gmin powiatu złotoryjskiego - teraz i 5 lat temu? Na to pytanie łatwo jest odpowiedzieć posługując się narzędziami i danymi zawartymi na portalu mojapolis.

Jak wszyscy pewnie pamiętają na powiat złotoryjski składają sie dwie gminy miejskie: Złotoryja i Wojcieszów, jedna miejsko-wiejska: Świerzawa i trzy gminy wiejskie: Złotoryja, Zagrodno i Pielgrzymka.

We wszystkich gminach, do końca czerwca 2016,  wójtowie i burmistrzowie uzyskali absolutorium za rok 2015. 

Poniższa grafika pokazuje  6 wskaźników (opis poniżej) dotyczących finansów gmin. Kolor niebieski dotyczy roku 2015 lub (w przypadku inwestycji) 2014 a czerwony roku 2010.

 

finanse gmin powiatu złotoryjskiego


Gmina Zagrodno ma największy dochód na jednego mieszkańca i najmniejsze zadłużenie. Tylko w przypadku Zagrodna i Świerzawy zadłużenie w 2015 roku spadło w stosunku do roku 2010.

Największe wydatki zanotowano w 2015 roku nie w Zagrodnie, gdzie były największe dochody a w Gminie Wiejskiej Złotoryja. W mieście Złotoryja, w Wojcieszowie i Pielgrzymce wydatki na jednego mieszkańca były mniejsze w 2015 roku niż w 2010.

Wszystkie samorządy wydały procentowo mniej na inwestycje w 2015 roku niż w 2010.

Najwięcej na oświatę w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2015 roku wydano w gminie Pielgrzymka a najmniej w mieście Złotoryja. Tylko gmina Zagrodno i gmina wiejska Złotoryja wydały na oświatę mniej w 2015 niż w 2010.

Najniższe wydatki na administrację w 2015 roku były w mieście Złotoryja. We wszystkich gminach oprócz miasta Złotoryi wydatki na administrację w 2015 roku były wyższe niż w 2010.

Najniższe wydatki na administrację w 2015 roku były w mieście Złotoryja. We wszystkich gminach oprócz miasta Złotoryi wydatki na administrację w 2015 roku były wyższe niż w 2010.



Opis wskaźników

  1. Dochody i przychody gmin na 1 mieszkańca - Wskaźnik mówi o wartości wszystkich dochodów i przychodów gmin w przeliczeniu na 1 mieszkańców danym roku.
    Zadłużenie gmin - Ukazuje on skalę zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, w porównaniu do ogółu przychodów tych jednostek, w %. Np. wartość 20% oznacza, że na danym terenie poziom długu zaciągniętego przez władze samorządowe sięga 20% ogółu ich przychodów. Powyżej pewnego poziomu, wzrost zadłużenia może negatywnie wpływać na zdolność samorządów do realizacji powierzonych im zadań.
  2. Wydatki gmin na 1 mieszkańca-Wskaźnik mówi o wartości wszystkich wydatków jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego w danym roku w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
  3. Wydatki gmin na inwestycje jako % ogółu wydatków gminy -Wskaźnik mówi o tym, jaką część wydatków gminy stanowią wydatki na inwestycje: w majątek gminy, akcje, obligacje i wkłady oraz rezerwy na inwestycje.
  4. Wydatki gmin na 1 mieszkańca – oświata, wychowanie -Wskaźnik mówi o wartości wydatków jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego na oświatę i wychowanie: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea, doskonalenie i dokształcanie nauczycieli itp. w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
  5. Wydatki gmin na 1 mieszkańca - drogi i komunikacja -Wskaźnik mówi o wartości wydatków jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego na drogi i komunikację: drogi publiczne (gminne, powiatowe, wewnętrzne), infrastrukturę kolejową, lokalny transport zbiorowy itp. w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
  6. Wydatki gmin na 1 mieszkańca – urząd gminy, administracja - Wskaźnik mówi o wartości wydatków jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego na funkcjonowanie urzędu gminy i administrację, w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.