Do 29 września możesz złożyć wniosek na dofinansowanie wymiany pieca

Urząd Miejski Fot. Archiwum własne
Urząd Miejski

26 złotoryjan, którzy wymienili w tym roku piece węglowe na bardziej ekologiczne, otrzyma wkrótce z Urzędu Miejskiego w Złotoryi zwrot części poniesionych kosztów. Chętnych na dofinansowanie jest prawie 4 razy tyle. Ci, którzy chcą uzyskać dotację do nowego pieca, mają czas do 29 września

Wśród 26 nieruchomości jest 17 mieszkań w budynkach wielorodzinnych, 8 domków jednorodzinnych oraz jedna kamienica, w której znajduje się 16 mieszkań. Zamontowane w nich zostały 24 kotły gazowe, 1 kocioł na biomasę i 1 węglowy V generacji, które mają łączną moc 659 gigadżuli. Wg szacunków, inwestycje te ograniczą emisję pyłów w mieście o blisko 1,2 tony rocznie, a dwutlenku węgla o 110 t.

Miasto uzyskało na program wsparcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości 300 tys. zł. Pozwolą one na dofinansowanie do 50 proc. kosztów wymiany pieca opalanego paliwem stałym na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Miasto dopłaci do inwestycji na zasadzie refundacji – koszty ponosi mieszkaniec, a dopiero później stara się o częściowy ich zwrot. Środki z funduszu to niskooprocentowana, częściowo umarzalna pożyczka, którą miasto będzie musiało zwrócić w późniejszym czasie.

Miasto stara się o kolejne środki z WFOŚ na refundacje wymiany pieców. Wciąż także przyjmowane są nowe wnioski, które pracownicy magistratu poddają weryfikacji. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane przedsięwzięcia zrealizowane i zakończone przed dniem złożenia podania. Preferowane też będą inwestycje w nieruchomościach znajdujących się na terenie lub w budynku wpisanym do rejestru zabytków. O miejscu na liście zadecyduje data wpływu kompletnego wniosku, warto się więc pospieszyć – w przypadku dużej liczby podań pierwsze w kolejce po pieniądze będą te, które wpłynęły najwcześniej. Na złożenie dokumentów w ratuszu jest jeszcze niecały tydzień – termin mija 29 września.


źródło: zlotoryja.pl
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.