Czy zaległy czynsz można odpracować?

Złotoryja Fot. Gabriela Kalinowska-Czakon
Złotoryja

Czy zaległy czynsz można odpracować? - pytała radna Agnieszka Zawiślak na posiedzeniu styczniowej komisji spraw społecznych. Już w poprzedniej kadencji radni proponowali żeby ludzie mieli możliwość odpracowania długu.

Zadłużenie lokatorów wobec Gminy Złotoryja wynosi obecnie około 1 160 000 zł. W stosunki do ubiegłego  roku wzrosło o 1% . Urzędnicy szacują, że mimo wezwań do zapłaty i procedur windykacji, zadłużenie będzie wzrastać. 

Zadłużenie to wynika najczęściej z ciężkiej sytuacji materialnej najemców i z lekceważącego podejścia. Ludzie czynsz płacą na samym końcu. Przy Łąkowej opłaty reguluje 20 osób na 44, dodatkowo jeszcze 5 osób dostaje dodatek mieszkaniowy. Największa część zadłużenia przypada na Łąkową. Jest to balast z poprzednich miejsc zamieszkania - mówił podczas posiedzenia komisji Naczelnik Wydziału Mienia, Marcin Cielas.

Ile jest takich rodzin które rzeczywiście borykają się z problemami finansowymi? Jak można podejść do tych ludzi, żeby była zasądzona eksmisja? Czy staraliście się państwo w inny sposób docierać do dłużników. Rozkładać na raty, czy też proponować odpracowanie  zadłużenia?  - pytała radna Agnieszka Zawiślak

Marcin Cielas: W pierwszej kolejności od korespondencji i od rozkładania zadłużenia na raty. Po kilku zawiadomieniach kierujemy sprawę do sądu celem odzyskania pieniędzy. Jeśli to nie przynosi skutku, to kolejnym etapem jest eksmisja. 

Agnieszka Zawiślak: Zanim ten etap nastąpi, czy Gmina ma wiedzę na temat sytuacji rodziny zadłużonej? Z  jakiej przyczyny wynika to zadłużenie?

Marcin Cielas: Nie wchodzę w sprawy prywatne osób, bo nie mam takich uprawnień. Dla mnie zadłużenie to zadłużenie.Ja nie chcę, żeby mi się ludzie tłumaczyli z sytuacji rodzinnej. To nic nie wnosi. Ludzie przychodzą wylewają żale mąż chory, dzieci chore ale ja nie decyduję. Nie jestem w stanie rozwiązać problemów tych ludzi. 

Agnieszka Zawiślak: Czy widzi pan możliwość ewentualnego odpracowania długu? 

Marcin Cielas:  Z tego co pamiętam już dyskutowaliśmy na ten temat. Ja podstawy prawnej i organizacyjnie tego nie widzę, ale z tego co pamiętam zadeklarowali państwo jako radni, że opracują taką uchwałę i zaproponują coś ze swej strony. Ja nie widzę takiego rozwiązania. 

Możliwość odpracowania długu z tytułu zaległości czynszowych jest możliwa prawnie i organizacyjne. Pokazują to przykłady: link1, link 2,  link 3

Można stworzyć taką możliwość w różny sposób. Może to być ustalenie spółki zajmującej się mieszkaniami gminnymi, zarządzenie Burmistrza lub uchwała Rady Gminy. Trzeba tylko zrozumienia i zaangażowania. Czy w Złotoryi pojawi się taka możliwość?


tekst


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.