Czy Złotoryja jest najdroższym miastem?

RPK w Złotoryi Fot. Archiwum własne
RPK w Złotoryi

Na lokalnych portalach ukazały się  wyniki rankingu przedstawiające koszty usług komunalnych w miastach powiatowych. Według opracowania koszty usług komunalnych w Złotoryi są bardzo wysokie - 3 493,88 zł (314 miejsce na 339 miast), a w Jaworze bardzo niskie 1655,94 zł (5 miejsce w rankingu)

Jaki czynnik sprawił, że Złotoryja znalazła się tak nisko w tym rankingu? Najlepiej po prostu policzyć według modelu jakiego użyli autorzy rankingu.

model

Zgodnie z przyjętym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47%), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31%) oraz wywóz odpadów komunalnych (18%). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowi nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny. 


Woda i ścieki

  • Stawki obowiązujące w Złotoryi - woda: 4,22 zł ; ścieki 7,03; roczny koszt dla 4 osobowej rodziny 1431 zł 
  • Stawki obowiązujące w Jaworze - woda - 3,64 zł; ścieki 3,96 zł; koszt roczny dla 4 osobowej rodziny 966,72 zł

Odpady komunalne 

Zarówno w Złotoryi jak i w Jaworze za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalana jest w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Dla gospodarstw 4 osobowych selekcjonujących odpady opłata wynosi:  

  • w Złotoryi miesięcznie - 54,40  zł rocznie 652,8 zł
  • w Jaworze  miesięcznie - 50  zł rocznie 600  

Opłaty za parkowanie i podatek od nieruchomości

Ponieważ są to niewielkie koszty więc dla obu miast przyjmijmy maksymalną stawkę podatku od nieruchomości - 0,77 zł za m2. Roczny koszt wyniesie 56,98 zł. Załóżmy też, że za godzinę parkowania w obu miastach zapłacimy 1 zł czyli roczny koszt w obu miejscowościach to 48 zł

W sumie za usługi komunalne, bez komunikacji miejskiej, mieszkaniec zapłaci: 

  • w Złotoryi -2188,78
  • w Jaworze - 1671,7

Różnica pomiędzy wartością wyliczoną dla Jawora przez nas i w rankingu może wynikać ze zmienionych w czerwcu cen wody.

Ponieważ w Jaworze od grudnia 2017 roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska to autorzy rankingu nie doliczyli w tym zakresie żadnych kosztów. W przypadku Złotoryi doliczono kwotę 1305 zł obliczoną na podstawie stawek biletów dla podmiejskich linii autobusowych - ceny biletu normalnego na jeden przejazd komunikacją publiczną (na najkrótszym odcinku lub na najkrótszy okres). Wygląda na to, że przyjęta cena biletu to 3,33 zł.

Jak widać w Złotoryi usługi komunalne są droższe głównie z powodu opłat za wodę i ścieki i braku bezpłatnej komunikacji miejskiej. 

Mieszkańcy w badanych miastach w ciągu roku na wodę i ścieki wydają średnio 1.312,57zł brutto. Najmniej mieszkańcy Opola Lubelskiego (810,26 zł brutto) a najwięcej  Mysłowic (2.241,98 zł). Cena wody i ścieków w Złotoryi jest powyżej przeciętnej, ale nie tak blisko górnej granicy jakby to wyglądało z miejsca w rankingu. 

Czy brak bezpłatnej komunikacji miejskiej ma tak duży wpływ na koszty ponoszone przez mieszkańców też można dyskutować. Tak naprawdę Złotoryja jest niewielkim miastem i wszędzie można dojść pieszo.    

Raport przedstawiający ranking

Kamila Nankiewicz
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.