Czy burmistrz będzie konsultował z radnymi budżet 2020?

domowy budżet Fot. pixabay.com
domowy budżet

Z powodu decyzji podejmowanych na szczeblu rządowym czekają samorządy kłopoty finansowe. Mniejsze wpływy do budżetu spowodują konieczność podejmowania trudnych decyzji podczas konstruowania budżetu na rok 2020.

Kłopoty finansowe z powodu decyzji podejmowanych na szczeblu rządowym czekają samorządy jeszcze w bieżącym roku. Od września nauczyciele mają dostać podwyżki wynegocjowane podczas wiosennego strajku. Jest to spory finansowy ból dla samorządowców, gdyż zmiany w subwencji oświatowej prawdopodobnie nie wszędzie wystarczą na podwyżki.

Problemy z niewystarczającą subwencją to początek kłopotów, jakie uderzą w samorządy już tej jesieni. Od października wejdą w życie  przepisy obniżające stawkę PIT z 18 do 17 procent oraz podnoszące koszty uzyskania przychodu. Od sierpnia obowiązuje już zerowy PIT dla młodych. Te zmiany uszczuplą dochody samorządów.

Trzeba będzie podejmować decyzje o ograniczaniu wydatków bieżących czy rezygnacji z części inwestycji. To będą trudne decyzje i warto by było skonsultować je przynajmniej z radnymi. 

W Polsce za przygotowanie budżetu odpowiada zarząd gminy (wójt, burmistrz, prezydent). Jest to wyłączna kompetencja tego organu, co oznacza, że zarząd może lecz nie musi uwzględniać propozycji radnych czy mieszkańców.  

Rada Gminy może dokonać zmian w projekcie budżetu zaproponowanym przez zarząd gminy. Jednak bez zgody burmistrza, nie mogą to być zmiany zwiększające deficyt budżetowy czyli zwiększenie wydatków bez określenia ich źródeł w dochodach gminy. 

Podczas sierpniowego posiedzenia komisji gospodarczej radna Barbara Zwierzyńska zapytała o możliwość zwiększenia wpływu radnych na kształt budżetu. 

Przez kilka ostatnich miesięcy radni apelowali, żeby włączyć radnych w planowanie budżetu, a nie na etapie gotowego do oglądania i ewentualnego targowania się o drobne kwoty. Czy urząd zaplanował proces włączenia radnych w proces powstawania budżetu? Czy będą spotkania konsultacyjne z radnymi żebyśmy mieli rzeczywisty wpływ na budżet, czy tak jak zwykle dostaniemy go w listopadzie i będzie już na wszystko za późno.

Radny Grzegorz Łoś  zaproponował: Niech każdy radny przygotuje piramidę potrzeb dla swojego okręgu od potrzeb podstawowych po potrzeby typu basen na wspólnym spotkaniu poddać je pod dyskusję i najważniejsze tematy włączyć do budżetu czy skonsultować z urzędem.

Słuszna idea jednak dołączyłabym piramidę potrzeb ogólnomiejskich bo nie wszystko się da zamknąć w ramach naszych okręgów. Jesteśmy radnymi całego miasta - dodała radna Barbara Zwierzyńska.

Z odpowiedzi burmistrza Ostrowskiego wynikało, że raczej żadnych zmian w temacie wpływu radnych na kształt budżetu nie będzie. Szkoda, bo nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zarząd gminy konsultował się z radnymi w czasie przygotowywania projektu budżetu.


Uchwała Rady Miejskiej w sprawie procedury uchwalania budżetu

Zarządzenie Burmistrza w sprawie opracowania budżetu na rok 2019
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.