Bonifikata za wykup mieszkania spada do 75%

Złotoryja Fot. Gabriela Kalinowska-Czakon
Złotoryja

Ratusz planuje obniżenie kwot bonifikat do wykupu mieszkań - usłyszeliśmy podczas wideorelacji z posiedzenia dzisiejszej komisji gospodarczej.

Temat nas zainteresował. Jednak aby dowiedzieć się dokładnie o co chodzi warto by było zapoznać się z projektem uchwały.  

W poszukiwaniu projektów uchwał 

Niestety w zawiadomieniu o dzisiejszej komisji brak projektów uchwał, nad którymi dyskutowali radni. W zawiadomieniu o sesji, która odbędzie się 28 listopada również projektów uchwał nie załączono. Po zbadaniu tematu okazało się, że zaprzestano załączać projekty uchwał do zawiadomień o sesjach od września tego roku. Dlaczego?

W Statucie Miasta czytamy:

W Biuletynie Informacji Publicznej publikuje się m.in.:
1) zawiadomienie o zwołaniu Sesji wraz ze wszystkimi projektami uchwał (...)

Regulamin Rady Miejskiej głosi:

Sesje Rady są jawne. Zawiadomienie o miejscu, terminie i problematyce obrad podaje się do publicznej wiadomości najpóźniej na 5 dni przed sesją w sposób przyjęty zwyczajowo (oficjalna strona internetowa miasta, tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego, prasa lokalna).

Dlaczego więc zaprzestano informować mieszkańców z wyprzedzeniem o treściach podejmowanych uchwał? W starostwie na 7 dni przed każdą sesją publikowany jest w BIP porządek sesji i załączane są do niego projekty uchwał. Między innymi dlatego prasa lokalna i mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na temat podwyżki pensji starosty w obecnej, trudnej sytuacji Powiatu Złotoryjskiego.

W mieście niestety takiej możliwości od jakiegoś czasu nie ma. Żeby być sprawiedliwym to należy nadmienić, że burmistrz też planuje podwyżkę płac w Urzędzie Miejskim.

My poprosiliśmy o projekt uchwały radnych. Jednak nie każdy mieszkaniec będzie miał taką możliwość i determinację.  

Bonifikata przy wykupie mieszkania od 2020 tylko 75%  

W uchwale, nad którą dyskutowali dzisiaj radni czytamy:

Sprzedaż lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym w okresie od 01.01.2020 r.do 31.12.2020 r. następuje z zastosowaniem bonifikat:
a) 75% – przy wykupie przez najemcę (najemców) lokalu mieszkalnego w budynku,w którym znajdują się więcej niż dwa lokale oraz w budynku jednorodzinnym;
b) 90% – przy jednoczesnym wykupie przez najemców wszystkich pozostałych lokali mieszkalnych w budynku,...

Przypomnijmy, że w obecnie obowiązującej uchwale bonifikata jest wyższa:

Sprzedaż lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym w okresie od 01.02.2019 r. do 31.12.2019 r. następuje z zastosowaniem bonifikat:

a) 90% - przy wykupie lokali mieszkalnych w budynku, w którym znajdują się więcej niż dwa lokale oraz w budynku jednorodzinnym,

b) 95% - przy jednoczesnym wykupie wszystkich pozostałych lokali mieszkalnych w budynku ...

Radna Barbara Zwierzyńska - Doskocz zapytała - Zmniejszamy dla mieszkańców możliwość bonifikaty z 90 na 75 procent  Dlaczego? 

Od 2015 roku sprzedaliśmy około 65000 m2 mieszkań. Słabnie zainteresowanie. Nie chcemy dojść do takiego momentu, że mieszkania będą kupować osoby, które nie będzie stać na ich utrzymanie - odpowiedział burmistrz. Dodał też, że urzędnicy mają zaplanowaną pracę na cały przyszły rok z powodu przekształceń wieczystych rozpoczętych w tym roku. Mają takie zaległości w bonifikatach obecnych, że w przyszłym roku nie będą się mogli zająć kolejnymi. 

Czy mieszkańcy, którzy zgłoszą się z wnioskiem o wykup w tym roku mają szansę na starą bonifikatę? Wiedzą o tym?  - dopytywała radna. Burmistrz odpowiedział, że powiadomi mieszkańców o tej możliwości.

Przypominamy, że bonifikaty do wykupu mieszkań kończą się w 2021 roku. 

PS    27-11-2019

Wysłaliśmy prośbę do Biura Rady o udostępnienie w BIP projektów uchwał na jutrzejszą sesję. Projekty uchwał zostały udostępnione - link. Mamy nadzieję, że projekty uchwał będą udostępniane przed kolejnymi sesjami bez naszego udziału.   To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.