Winien artykuł 212 Kodeksu karnego

Urząd Miejski w Złotoryi Fot. Gabriela Kalinowska-Czakon
Urząd Miejski w Złotoryi

Drodzy Internauci! Małej przerwie w akceptowaniu Waszych komentarzy winien jest artykuł 212 kodeksu karnego, na który w rozmowie telefonicznej powoływał się radca prawny Urzędu Miejskiego.

Po raz pierwszy od początku istnienia portalu zadzwonił do nas prawnik Urzędu Miejskiego, więc należało się  zastanowić nad tym,  z czym wiąże się art. 212 KK i porozmawiać z prawnikiem.

Jak już tu któryś z internautów powiedział, redakcja zlotoryjanie.pl jest zaprawiona w bojach o informację publiczną - to fakt. Uczestniczyliśmy w wielu szkoleniach i spotkaniach z prawnikami sieci obywatelskiej. Wiemy na pewno, że obywatele mają prawo wiedzieć. Zestawienia takie jak np. firmy, które brały udział w przetargach i kwoty, które proponowały , dotyczące przetargu na stadion, przedstawione w komentarzu Internauty:

  • I przetarg - Morris-Polska   5,49                Bud-Ziem - 4,89               Tamex - 6,20
  • II przetarg- Morris-Polska   5,44                              
  • III przetarg- Morris-Polska  4,83               Bud-Ziem - 4,89             

są informacją publiczną przetworzoną,  którą mamy prawo publikować  zawsze.

Z tego,  że należy chronić dobra osobiste każdego, również zdajemy sobie sprawę, ale nie zawsze rozróżniamy, co jest oceną naruszającą czyjeś dobra, a co prawem obywatela do krytyki władzy.  

Czy określenie „zimny, bezwzględny gracz” w odniesieniu do osoby sprawującej władzę to jest krytyka, czy naruszenie dóbr osobistych, a może jak mówi  art. 212 KK pomówienie mogące narazić na utratę zaufania potrzebnego dla sprawowania danego stanowiska?

Z art. 212 KK Kodeksu Karnego niewiele mieliśmy do czynienia. W publikowanych tekstach staramy się głównie przedstawiać obiektywne informacje.  Opinie czy oceny formułujemy bardzo rozważnie, starając się, by miały uzasadnienie w przedstawionym materiale informacyjnym. Internauci jednak często wyrażają opinie emocjonalne, sypiąc pejoratywnymi epitetami, nie bacząc na to, że nietrudno przekroczyć granicę przyzwoitości, kultury i braku obiektywizmu. Wulgaryzmy, obelgi, odnoszenie się do spraw osobistych usuwamy lub wykropkowujemy. Nie stajemy po niczyjej stronie i nie bierzemy udziału w „prywatnych wojenkach”. Nie jesteśmy stroną w żadnej sprawie, ale … mimo krytyki Helsińskiej Fundacji  Praw Człowieka art. 212 KK funkcjonuje i może stanowić zagrożenie dla portalu i jego czytelników.

Oczywiście nie będziemy   ograniczać  swobody wypowiedzi Internautów,  ale prosimy abyście pomogli  nam w tym, aby ta przestrzeń swobodnej wypowiedzi, mogła istnieć bez przeszkód.

Prosimy o komentarze

  1. Nie zawierające wulgaryzmów, pejoratywnych epitetów odnoszących się do osób – ich wyglądu, charakteru itd.
  2. Krytyka i ocena władz rozważna i poparta argumentami

Ku rozwadze rządzących chcielibyśmy zacytować zdanie z artykułu Krytyka powinna być dla Władzy drogowskazem, a nie narzędziem do zabijania wolności słowa

Bardzo szanujemy naszych czytelników, a ideą portalu jest informowanie społeczeństwa o ważnych sprawach i stworzenie możliwości do kreatywnej i rzeczowej dyskusji.

Dla zainteresowanych - paragraf 212 KK, relikt z epoki PRL, szeroko opisuje raport

                                                                                                       Redakcja  portalu złotoryjanie.pl

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.