Czy burmistrza nie obowiązuje ustawa?

Żurawski Ireneusz
Żurawski Ireneusz

- Szanowni Państwo, nikt nie będzie pozbawiony dostępu do informacji publicznej. Tylko niech ujawni tak naprawdę swój cel i pokaże cele, którym to ma służyć. Nic więcej, proszę państwa. Gmina, urząd, burmistrz. Wszyscy są winni natomiast my tylko pytamy wprost: powiedz czemu to ma służyć? Tu się zaczyna problem. - powiedział na ostatniej sesji pan burmistrz.

Zdanie kierownika organu jest tym bardziej dziwne, że art. 2 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej mówi jasno i precyzyjnie:

Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.

Oraz znaleźć można stosowne orzecznictwo, które potwierdza ten fakt (VIII SA/Wa 550/13):

Zauważyć jednak należy, że z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika jednoznacznie, iż wnioskodawca nie musi wykazywać powodów, dla których spełnienie jego żądania będzie szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Są w tej całej sprawie jeszcze ciekawsze słowa i wręcz zapowiedzi burmistrza. - Szanowni Państwo, ja nikomu nie zabraniam dostępu do informacji. Natomiast nie pozwolę na to żeby pracownicy tego urzędu zamiast wykonywać ważne zadania na rzecz tego miasta bądź rozwiązywać problemy mieszkańców zajmowali się wyłącznie, dla mnie, zachciankami jednej pani lub drugiego pana. Proszę określić ten ważny interes publiczny i te informacje zostaną przekazane natychmiast. Natomiast ja państwu przedstawiałem ilość wniosków, które wpłynęły ze strony trójki osób i nie pozwolę na dezorganizację pracy urzędników. Takie jest moje stanowisko w tej sprawie. Nic nie mam do ukrycia, ale ustawa o dostępie do informacji publicznej daje prawo, ale również nakłada obowiązek. Korzystanie tylko z tego prawa jest po prostu zwykłą manipulacją. - powiedział pan Ireneusz Żurawski.

Efekty? 22 września wysłałem wniosek o udostępnienie informacji publicznej do UM (a dzień później do ZOKiR) i po dzień dzisiejszy nie mam żadnej odpowiedzi zwrotnej. Co ciekawe wniosek (do UM) wysłałem do wiadomości sekretarza miasta Złotoryja oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Złotoryi, który potwierdził otrzymanie maila. Czy teraz każdy wniosek o informację prostą będzie trzeba uzasadniać? Pytania odnośnie kosztów Senioraliów (załącznik) oraz podmiotów realizujących poszczególne zadania publiczne, są niezwykle ważne dla jakości debaty publicznej i efektywności wydawania środków publicznych.

Wróćmy jednak do sesji. Mecenas reprezentująca gminę miejską Złotoryja na wspomnianej sesji zasugerowała jakoby pewne zaniechania służyły innym celom. - Proszę państwa, proszę zrozumieć, że organ, który wydaje decyzję nie jest stroną na dalszym etapie postępowania. Jest tylko stroną wtedy kiedy występuje przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Nie jest już stroną postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Czasem pewne działania lub zaniechania służą trochę właśnie innym celom niż tej konkretnej sprawie. I proszę tutaj pamiętać, ponieważ orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego przesądziło, że gmina jeżeli występuje jako organ nie ma później interesu prawnego. Tylko w wyjątkowej sprawie, w tym roku, było orzeczenie w finansach, że jest stroną postępowania i czasem takie działania służą troszeczkę szerszym celom. - powiedziała pani prawnik UM. Jednak tutaj znów zacytujmy wspomnianą ustawę, a konkretnie art. 16:

1. Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 przez organ władzy publicznej następują w drodze decyzji.

2. Do decyzji, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że:

1) odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni;
2) uzasadnienie decyzji o odmowie udostępnienia informacji zawiera także imiona, nazwiska i funkcje osób, które zajęły stanowisko w toku postępowania o udostępnienie informacji, oraz oznaczenie podmiotów, ze względu na których dobra, o których mowa w art. 5 ust. 2, wydano decyzję o odmowie udostępnienia informacji.

I orzecznictwo w jednej z tych dwóch konkretnych spraw, którą Kamila Nankiewicz wygrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym nakreśla alternatywne ścieżki które ma do wyboru organ (IV SAB/Wr 138/14, 16-09-2014):

Z tej racji Sąd musiał stwierdzić bezczynność organu, ponieważ do dnia orzekania w niniejszej sprawie organ w żaden sposób nie załatwił wniosku skarżącej. Organ administracji nie dostosował się do obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Jeżeli bowiem żądane przez wnioskodawcę dane stanowią informację publiczną, to ustawa ta przewiduje trzy możliwe zachowania organu:

1) udostępnienie informacji, które należy traktować, jako czynność materialno-techniczną,
2) umorzenie postępowania w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 ustawy,
3) odmowę udostępnienia informacji publicznej.

Udostępnienie informacji następuje w sposób zgodny z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy, a umorzenie lub odmowa wymaga wydania decyzji, stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy. Poza tym należy podkreślić, że przepisy ustawy wskazują w jakich przypadkach dostęp do informacji publicznej podlega ograniczeniu oraz kiedy żądane przez wnioskodawcę informacje nie mogą zostać udostępnione.

Czy wydanie jednej decyzji administracyjnej sparaliżuje pracę urzędników? Nie.
Czy jej brak spowoduje, że ewentualne udostępnienie informacji przesunie się mocno w czasie? Oczywiście.

Warto przyjrzeć się wydatkom bieżącym na administrację publiczną zrealizowanym w roku 2013. Czy z nich wynika, że mogą być jakieś problemy związane z paraliżem pracy urzędu?

Gmina Rodzaj gminy Liczba mieszkańców Ogółem Wynagrodzenia Złotoryja miejska 16 167 5 348 478,80 zł
(330,83 zł/os.) 3 360 017,78 zł
(207,83 zł/os.) Chojnów miejska 14 071 4 034 242,85 zł
(286,71 zł/os.) 2 648 658,07 zł
(188,24 zł/os.) Jawor miejska 23 937 5 975 826,18 zł
(249,65 zł/os.) 4 090 921,50 zł
(170,90 zł/os.) Lwówek Śląski miejsko-wiejska 17 798 4 380 449,49 zł
(246,12 zł/os.) 2 658 132,73 zł
(149,35 zł/os.) Góra Śląska miejsko-wiejska 20 694 5 175 330,65 zł
(250,09 zł/os.) 3 452 647,80 zł
(166,84 zł/os.)
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.