Budżet (Nie)Obywatelski

Janusz Markiewicz
Janusz Markiewicz

Kiedy w zeszłym roku na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwalano plany pracy komisji, za jeden z głównych celów uznano wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Tego typu inicjatywy w wielu polskich miastach najbardziej pobudzają aktywność społeczną. Jednak w Złotoryi to co jest w planach nie zawsze zostanie wykonane  (jak to często bywa w sprawach związanych ze złotoryjskim budżetem).

Tak naprawdę tej inicjatywie poświęcono tylko jedno posiedzenie komisji, które odbyło się w lutym. Na przedmiotowych obradach w planie znajdował się punkt "Budżet obywatelski - rozpoczęcie dyskusji nad potrzebą i możliwościami realizacji". Dyskusję faktycznie rozpoczęto, ale jej najwidoczniej nigdy nie zakończono.

Winą za ten stan rzeczy Roman Gorzkowski obarczył Józefa Banaszka, przewodniczącego komisji. - Chciałem powiedzieć tylko, że owa komisja [przyp. red Komisja Budżetu i Finansów] ustami Józefa Banaszka, przysięgała, że na kolejnych posiedzeniach od kilku miesięcy będzie stawiała kolejne kroki w sprawie budżetu obywatelskiego. Widocznie kolega uznał, czy sam czy nie, być może państwo uznali, że nie ma sensu się tym zająć. I to kolejna rzecz, którą zostawiamy kolejnym radom miejskim uważając to za coś jednak sensownego. - powiedział w podsumowaniu kadencji przewodniczący Rady. Józef Banaszek wskazał na swoją dobrą wolę i obarczył winą radnych. - Jak sobie wszyscy przypominamy, przygotowałem komplet materiałów do dyskusji. Rozdałem wszystkim, włącznie z panem przewodniczącycym, z prośbą o to żeby ustosunkować się do tego. Nikt się nie ustosunkował. Zwracałem się osobiście do kilku radnych i jak kamień w wodę. Po prostu nie miałem żadnego odzewu. Także nie miałem odzewu od pana prowadzącego. Istotnie sprawa upadła śmiercią naturalną. Nie było po prostu odzewu czy też chęci pracy w tej dziedzinie ze strony radnych. Jedno podkreślę włącznie z panem przewodniczącym. - powiedział najstarszy z radnych. Roman Gorzkowski krótko skomentował, że za prace merytoryczną odpowiedzialne są poszczególne komisje, a on nie jest nawet członkiem Komisji Budżetu i Finansów. Co ciekawe okazało się, że Józef Banaszek jako jedyny z przewodniczących komisji stałych nie złożył sprawozdania na rok ubiegły.

W tej kadencji rada poniosła pasmo porażek na niwie partycypacji społecznej. Jedyne co się udało to przegłosowanie burmistrzowskiego projektu uchwały w sprawie utworzenia Złotoryjskiej Rady Seniorów. Błyskawicznie, bez większej dyskusji i większych komplikacji. Była to zmiana w znacznie kosztowniejszym i mniej decydującym modelu niż np. wprowadzenie dla wszystkich mieszkańców Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Jednak dotyczyła zwiększenia aktywności obywatelskiej tylko wśród jednej z grup społecznych, która w dodatku ma swoją liczną reprezentację w organie stanowiącym, a według radnego Iwo Mateckiego nadreprezentację. Przypatrzmy się:

  • Józef Banaszek (l. 65) - emeryt
  • Roman Gorzkowski (l. 60) - emerytowany nauczyciel
  • Franciszek Słaby (l. 60) - obsługa biura w Zakładzie Usług Pogrzebowych G. Stafisz
  • Wiesława Żak (l. 60) - pracownik administracyjny RPK w Złotoryi.
  • Ewa Miara (l. 64) - emerytowana nauczycielka
  • Tadeusz Oleksów (l. 64) - kierownik działu rehabilitacji w ZOZ w Złotoryi
  • A i grono, które wkrótce przekroczy "60":
  • Leszek Antonowicz (l. 59) - nauczyciel SP3
  • Bogdan Łoś (l. 56) - komendant posterunku straży leśnej Nadleśnictwa Złotoryja

Wróćmy jednak do tematu Budżetu Obywatelskiego. W Legnicy w tym roku odbyła się już druga edycja tej inicjatywy. Wzięły w niej udział tysiące legniczan. Czy w Złotoryi również byłoby podobne zainteresowanie? Cząstkowy wpływ na mniejsze inwestycje mógłby ożywić zapał różnych złotoryjskich środowisk.

A co do powiedzenia na ten temat będą mieć członkowie Komisji Budżetu i Finansów, którzy ubiegają się o reelekcję? Warto, aby wyborcy którym na tym zależy zapytali o to Janusza Markiewicza, Waldemara Wilczyńskiego, Leszka Antonowicza, Józefa Banaszka oraz Bogdana Łosia.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.