Apteki dla aptekarzy!

Sejm, PIS, Kaczyński, Szydło
Sejm, PIS, Kaczyński, Szydło

Średnio o 12 proc. mogą podrożeć w aptekach leki bez recepty! Stanie się tak, jeśli wejdzie w życie nowe prawo farmaceutyczne. Ustawę, mimo wielu protestów także w samym rządzie, przegłosował już Sejm, teraz czas na Senat i prezydenta.

Przeciętny pacjent płaci dziś w aptece za jedno opakowanie nierefundowanego leku średnio ok. 13,5 zł. Z powodu nowelizacji ustawy farmaceutycznej ceny mogą być jednak wyższe.

Chodzi o to, że przepisy uderzają w tzw. apteki sieciowe. Nie będą mogły powstawać kolejne punkty w sieciach, nową aptekę będzie mógł uruchomić tylko farmaceuta, i to pod warunkiem, że w gminie przypada więcej niż 3 tys. osób na już działające punkty. Kolejne apteki muszą też być otwierane w odległości co najmniej 500 metrów od już istniejących.

Te zmiany mogą uderzyć Polaków po kieszeni. - Ceny leków nierefundowanych w sieciach aptecznych są średnio o kilkanaście procent niższe niż w aptekach niezależnych.

W aptekach sieciowych leki są o 9-12 proc. tańsze niż w aptekach indywidualnych.  Dzieje się tak, ponieważ małym aptekom trudniej uzyskać w hurtowniach rabat, mają też inne koszty własne.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w radiowej Jedynce: "Boli mnie serce, mam nadzieję, że ta ustawa zostanie poprawiona w Senacie albo zawetowana przez prezydenta. (...) Sejm przegłosował wersję, która bardzo preferuje interes hurtowni leków kosztem pacjentów".


Źródło: Wiadomości

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.