Informatyka bez komputera?

system binarny Fot. Archiwum własne
system binarny

Komputery są wszędzie. Wszyscy musimy się nauczyć z nich korzystać. Informatyki dzieci uczą się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Wiele ważnych koncepcji z podstaw informatyki można uczyć bez komputera – więcej: czasami komputer może po prostu odciągać uwagę ucznia od istoty rzeczy. 

Uczniowie klasy IC z SP3 informatyki uczą się często bez komputerów i nie tylko na informatyce. Na zajęciach dzieci uczą się odczytywać instrukcje (na razie graficzne), tworzyć zrozumiały dla innych ciąg poleceń, poznają strategie rozwiązywania różnych problemów. Wiele zajęć dotyczy podstaw matematycznych informatyki, np. odkrywanie własności liczb dwójkowych (binarnych), grafy, problemy sortowania i kryptografia.  

Na ostatnich zajęciach dowiedzieli się, że  dane w komputerach są zapisywane i przesyłane jako ciągi zer i jedynek. Zapisywali cyfry od zera do dwudziestu (takie dopiero poznali) za pomocą kodu binarnego. Na kolejnych zajęciach poznają sposób, w jaki komputer zapisuje obrazy i tekst. 

Zajęcia wymagają od dzieci twórczego zaangażowania, pracy w grupie, rozwiązywania problemów i innych czynności umysłowych.

Więcej zdjęć


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.