Polityka oświatowa Starostwa Powiatowego

Konferencja prasowa w starostwie Fot. Archiwum własne
Konferencja prasowa w starostwie

W dniu dzisiejszym w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Złotoryi o godzinie 10.00 odbyła się konferencja prasowa, na którą zaproszone zostały lokalne media. Tematem konferencji była polityka powiatu.

Mnie szczególnie zainteresowały sprawy oświaty i strategia  starostwa względem szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście.

Starosta Raszkiewicz zaprzeczył jakoby kiedykolwiek Zarząd Powiatu  snuł plany dotyczące łączenia szkół . Co więcej, pan Paweł Choczaj podkreślił, że tak jak Burmistrz, uważa, że Złotoryja powinna mieć Liceum Ogólnokształcące jako oddzielnie funkcjonującą placówkę – i takie ma. Konsekwencją reformy natomiast jest fakt,  iż 1 września 2019 roku ZSO przekształci się w czteroletnie LO.

Dlatego zaskoczyło , zadziwiło, może rozbawiło pytanie pana Piotra Kanikowskiego, który zapytał, czy jest możliwość, aby powiat przekazał szkoły średnie miastu. Uzasadnił je troską burmistrza  o wykształcenie  złotoryjskiej młodzieży   od przedszkola do matury.  

Uzyskał prostą odpowiedź: nie-ponieważ to zadanie własne samorządu powiatowego i nie ma żadnego powodu, aby je przekazywać komu innemu.  „Nie możemy się pozbywać zadań, które z mocy prawa są nam przypisane”- stwierdził starosta.

Rzecz doprecyzował specjalista do spraw oświaty , stwierdzając, że zadanie to powiat wykonuje dobrze, szkoły funkcjonują prawidłowo i on nie widzi w ogóle zasadności takiego pytania. Troska o wykształcenie młodzieży  jest sprawą wspólną obu samorządów i tak powinna być traktowana. Poprosił również o to, aby nie budować nerwowej atmosfery wokół oświaty, a absolwentom gimnazjum przekazywać informacje o tym, że jest dla nich dobra i ciekawa oferta edukacyjna w szkołach ponadgimnazjalnych w naszym mieście.

Na zakończenie podkreślił , że ustawodawca stworzył takie reguły i tak to funkcjonuje od samego początku.

Tym bardziej dziwne wydaje się, dlaczego powiat miałby swoje szkoły przekazywać miastu?

 

Beata Siudak
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.