Mały Finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

Barbara Porębska
Barbara Porębska

18 kwietnia PODN i PPP odbył się Mały Finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, a honorowym patronem wrocławski językoznawca – profesor Jan Miodek.

Sponsorami przedsięwzięcia są: Wydawnictwo „ Nowa Era „, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Konkurs adresowany jest do uzdolnionych humanistycznie uczniów na trzech poziomach edukacji : od szkoły podstawowej do liceum. Każdy z etapów : szkolny, rejonowy i ogólnopolski składa się z części pisemnej i ustnej. Za pośrednictwem PODN i PPP swój udział zgłosiło 7 szkół :

  • Szkoła Podstawowa w Gierałtowcu
  • Szkoła Podstawowa w Iwinach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Jerzmanicach
  • Szkoła Podstawowa w Pielgrzymce
  • Szkoła Podstawowa w Rokitnicy
  • Szkoła Podstawowa nr1 w Złotoryi
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi

18 uczestników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w swoich szkołach, przystąpiło 10 kwietnia do części pisemnej. Mieli oni możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności z zakresu gramatyki, korekty błędów językowych, czytania ze zrozumieniem i redagowania opowiadania. Arkusz konkursowy nosił tytuł „ O psach „ .Ten motyw występował również w tematach wypowiedzi ustnych. 18 kwietnia odbyła się cześć ustna rejonowego etapu Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, czyli tak zwany Mały Finał. Tym razem uczniowie mogli popisać się pomysłowością i zdolnościami oratorskimi, ponieważ wygłaszali opowiadanie na wylosowany temat. Każdy z oryginalnie sformułowanych tematów zawierał jakieś „ psie „powiedzenie. N.p. : „ Na psa urok „ – zaskowyczał jeden ze 101 dalmatyńczyków, gdy pewnego dnia przejrzał się w lustrze i zauważył, że cały jest w czarne kropki. Opowiedz, jak szczeniak poradził sobie z tym odkryciem. Uczestnicy zaprezentowali ciekawe opowiadania, a przy tym wykazali się polotem i bogatym zasobem słownictwa.

O końcowych wynikach uczestników decydowała suma punktów z części pisemnej i ustnej. Jury w składzie: Renata Fuchs- polonistka w złotoryjskim Gimnazjum i Barbara Porębska – rejonowy koordynator konkursu wyłoniło laureatów Małego Finału.
I miejsce zajęła Wiktoria Malińska ze Szkoły Podstawowej nr3 w Złotoryi
II Dawid Brudniewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jerzmanicach
III Radosław Skucha ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowcu
Wyróżnienia otrzymały : Gabriela Ciempka ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Alicja Papińska ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Wiktoria Malińska będzie reprezentowała nasz powiat w Finale Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który odbędzie się w dniach 17- 18 maja w Zakładzie im. Ossolińskich we Wrocławiu. W jury oprócz innych znakomitych polonistów zasiądzie profesor Jan Miodek. Finałowi towarzyszą zawsze warsztaty i wykłady dla uczniów i nauczycieli, które są prowadzone przez specjalistów, zajmujących się kulturą języka, retoryką i aktorstwem. Szczegółowe informacje o konkursie znaleźć można na stronie www.ojczyznapolszczyzna.pl


1 1

Barbara Porębska
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.