Centrum Usług Wspólnych

Urząd Miejski Fot. Archiwum własne
Urząd Miejski

W słupskim ratuszu trwają prace nad wstępną koncepcją utworzenia Centrum Usług Wspólnych dla oświaty, a być może także innych jednostek. Jest to sposób  Prezydenta Roberta Biedronia na  kolejne oszczędności w podległych mu placówkach i jednostkach. Najnowszy pomysł, który dopiero się rodzi, to Centrum Usług Wspólnych. - Dopiero pracujemy nad jego koncepcją. Ma on objąć placówki oświaty, a być może także inne jednostki miasta. Prawdopodobnie do końca września przedstawimy jej założenia - mówi Iwona Wójcik. Centrum Usług Wspólnych to ładna nazwa rozwiązań, które od dawna są stosowane w małych gminach wiejskich i są tam znane jako gminne zespoły ekonomiczno-administracyjne szkół. W praktyce pełnią rolę wspólnych księgowości dla dwóch albo nawet pięciu placówek oświatowych w gminie. W ten sposób gminy oszczędzają na zatrudnieniu księgowych i innych pracowników zajmujących się obsługą ekonomiczno-administracyjną szkół i przedszkoli.

Niektórzy dyrektorzy szkół uważają, ze jest to zamach na autonomię szkoły.  I tu pojawia się zasadnicze pytanie: czy dyrektor  jest od tego, żeby remontować szkołę, czy też  jego podstawowym zadaniem jest dbanie o poziom edukacji? Fundusze na te działania może zdobywać niezależnie- w wyniku realizacji projektów. Powinien zadbać o kadrę, która potrafi aplikować o środki i te działania wspierać, chyba , że potrafi to zrobić sam.

CUW- to tez sposób na zaoszczędzenie na obsłudze. W wielu miejscowościach firmy sprzątające doskonale się sprawdzają i są dużo tańsze.

Jak widać sprawy te są przedmiotem troski wielu włodarzy, którzy odpowiedzialni za budżet szukają różnych możliwości, wybierając te najbardziej korzystne dla zatrudnionych. W ekonomii niestety , nie ma sentymentów i jakieś rozwiązanie trzeba przyjąć, nawet jeśli niektórzy będą niezadowoleni.

 

Raport CUW w samorządach w Polsce

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.